Поврзи се со нас

Вести

Комисијата предлага 58 часа карантин за викендов, Владата се’ уште не донела одлука

Објавено

на

Каков ќе биде режимот на движење во престојниот викенд, кога се слават два празника, Бајрам и Денот на сесловенските просветители, до овој момент се’ уште е неизвесно.

Комисијата за заразни болести до Владата доставила предлог, полицискиот час да започне од 19 часот во сабота и да трае до вторник во 5 часот утрото. Информацијата денес ја потврди министерот за здравство Венко Филипче. Причината за ваквиот предлог произлегла од увидувањето дека зголемувањето на бројот на случаи со Ковид 19 изминатите денови е резултат на непочитување на мерките за заштита и групирање на семејни собири.

„Сите  случаи кои ги имавме изминативе неколку денови во огромен процент се должат на настани и семејни собири кои се случуваа деновиве. Токму заради тоа непочитување на мерките, имаме нови случаи. Во таа смисла само ваква ригорозна мерка сметаме дека ќе има вистински ефекти.“, изјави министерот.

Откако на социјалните мрежи и во дел од медиумите се појави информација дека е донесена одлука за викенд карантин, Владата излезе со демант дека до овој момент не одржала седница и нема донесено никаква одлука за ограничувањето на движењето за викендов.

„Денес немаше владина седница и не се донесени никакви владини одлуки. Сите одлуки за мерките за справување со КОВИД-19 се носат исклучиво со владини одлуки. Јавноста веднаш ќе биде информирана кога ќе биде закажана следна седница на Влада, како и за било која следна одлука на Влада“, соопштија од Владата.

 

 

1 Коментар

1 Коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена