Поврзи се со нас

Гостивар

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Објавено

на

Група од 16 коњаници, членови на „Бигорски Манастир – Патот на црешовото топче“ утрово по четиринаесети пат тргнаa кон Крушево во чест на националниот и државен празник Илинден и манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“.

Коњаниците во 9 часот тргнаа од Зубовце во Тумчевиште, ги посетија вечните почивалишта на загинатите припадници на безбедносните сили, продефилираа низ Гостивар и со добиениот благослов во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Гостивар се упатија кон манастирот „Свети Јован Бигорски“.

Петнаесетгодишниот Никола Даиловски од гостиварско Тумчевиште, годинава беше најхрабриот, односно најмладиот учесник меѓу коњаниците на „Бигорски Манастир – Патот на црешовото топче“.

Никола Даиловски (15) годинава најмладиот учесник меѓу коњаниците на „Бигорски Манастир – Патот на црешовото топче“.

Утре во 10 часот по литургијата, свечено ќе положат заклетва и со благослов на игуменот Партениј од Бигорски Манастир вкупно 45 коњаници од Гостивар, Скопје, Македонски Брод, Крушево, Струмица, Битола идруги места, ќе го започнат годинешниот марш за Крушево.

Коњаницата ќе го помине патот од околу 200 километри по кој било пренесено првото црешово топче за поддршка на илинденските востаници. На втори август коњаниците ќе учествуваат на прославата 10 дена Крушевска Република.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 10 часа

Работи што не треба да ги чувате во автомобил

Гостиварпред 11 часа

Четирицикл удрил во бетонски столб во Гостивар, повредени две лица

Македонијапред 13 часа

Вакцинација против сезонскиот грип од средината на октомври

Гостиварпред 14 часа

Клучевите во брава, вратите незаклучени – Крадци во Гостивар лесно украле „сузуки алто“

Гостиварпред 15 часа

Петгодишен јубилеј на YCC Гостивар: Работиме неуморно да ја зајакнеме младината и создаваме трајни позитивни промени

Македонијапред 16 часа

Платите на наставниците се зголемуваат за 15%

Гостиварпред 16 часа

Пешачете и возете велосипед, порака од „Ден без автомобили“ во Гостивар

Гостиварпред 18 часа

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 19 часа

Малеарди и Шеста зона без вода поради дефект

Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена