Поврзи се со нас

Гостивар

Контрола на мотоциклисти во Гостивар и Тетово, фрчат казни до 250 евра

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово продолжува со контролни активности за поголем ред и безбедност на патиштата и улиците на тетовско-гостиварското подрачје.

Вчера (4 јули) од 18 до 24 часот спроведена е акциска контрола на мотоциклисти, во која биле откриени и санкционирани вкупно 25 прекршоци (Тетово-14 и Гостивар-11). Најголемиот број од прекршоците (17) се однесувале на некористење на заштитен шлем, односно кацига, како и за непоседување возачки дозволи и така натаму. На сите прекршители изготвени им се предвидените поднесоци и ќе се соочат со парични глоби, кои зависно од прекршокот, се движат од 50 до 250 евра во денарска противвредност, извести полицијата.

Секторот за внатрешни работи Тетово со апел до мотоциклистите да не седнуваат зад управувач без положен возачки испит и без потребната заштитна опрема. На мотоциклистите им се советува, исто така, да ја прилагодат брзината, да внимаваат на бучавоста, посебно во вечерните часови и задолжително да ја проверат техничката исправност, односно навреме да ги регистрираат.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена