Поврзи се со нас

Гостивар

Симултанка во Гостивар-Деца играа шах со познати шахистки од Бугарија

Објавено

на

Гостивар попладнево беше домаќин на несекојдневен и инспиративен настан, особено возбудлив за младите гостиварци, вљубеници во шахот. Околу 25 деца имаа можност да играат симултанка со две репрезентативки во шах на Бугарија, интермајстор Цвета Галунова и фиде мајстор Гергана Пејчева.

Настанот се одржа во летниот амфитеатар покрај Вардар, во организација на шаховскиот клуб Гостивар со поддршка на општината.

„Со задоволство ја прифативме можноста да го организираме овој настан во Гостивар, со оглед дека во тек е и летната школа за деца што ја спроведува општината, во која е вметнато и играњето шах. Ова е една симултанка каде еден шахист игра против повеќе, во случајот овде имаме 25 деца. Инаку, Галунова и Пејчева се многу јаки женски шахистки на ниво на Европа и светот и верувам дека ова за нашите деца е големо искуство и доживување. Сметавме дека ќе биде позитивно и корисно да имаме настан од ваков тип и да се популаризира шахот меѓу младите. Особено ме радува што во Гостивар расте интересот кај децата за шахот, ние постојано се трудиме да им го доближиме, да ги мотивираме, организираме по неколку турнири годишно и за основци и за средношколци“, истакна Воислав Мерџаноски, претседател на шаховскиот клуб Гостивар.

Симултанката ја проследија претставници од локалната самоуправа, Шаховската федерација на Македонија, Агенцијата за млади и спорт, љубители и поддржувачи на шахот како спорт.

На почетокот од страна на шаховскиот клуб беа доделени блаодарници и пригодни подароци.

Бугарските шахистки играа симултанка и во Струга, а ваков настан е најавен и во Куманово.

Инаку, последниот успех на гостиварскиот шаховски клуб е повторниот влез на женската екипа во првата лига. „Минатата година отпадна во втора, но сега женската екипа успеа да се врати во првата лига, од што сме навистина задоволни.“, кажа Мерџаноски.

Шаховскиот клуб Гостивар има околу 140 членови и оценката на раководството е дека бројката континуирано расте.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 11 часа

Внимавајте кога подгревате одредена храна, можни се опасности

Македонијапред 12 часа

Итна набавка на лекот „фезго“, јавно побара пациентка со канцер

Гостиварпред 13 часа

Гостиварецот Златко Панзов добитник на наградата „Драги“ за најдобар книжевен превод

Гостиварпред 14 часа

Хуманитарното здружение „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар ќе ги субвенционира еднодневните екскурзии на ученици во социјален ризик

Гостиварпред 15 часа

41 годишник нападнат од куче скитник на улица во Гостивар

Македонијапред 16 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Вестипред 16 часа

Англија забрани пластичен прибор за јадење и чинии за еднократна употреба

Гостиварпред 18 часа

Трагична несреќа на патарина во Гостивар, загина 18 годишно момче

Гостиварпред 18 часа

Детска недела во градинките во Гостивар со работилници, музика, игри, посети

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена