fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Меѓународни ликовни колонии во Гостивар и Галичник

Објавено

на

Изминатите денови во Гостивар се организираше 15-тото издание на Меѓународната ликовната колонија на Здружението на ликовни уметници „Драудакум“. Учествуваа 40-тина домашни и исто толку странски уметници од Албанија, Турција, Косово, Франција итн. Поради пандемијата повеќето од учесниците делата ги создаваа во своите ателјеа, а комуникацијата, претставувањето и изложувањето се спроведуваше онлајн.

„Гостивар е познат во регионов како град со голема традиција во областа на ликовната уметност и со голем број на ликовни уметници. Со овој меѓународен културен настан, се надополнува културниот ликовен мозаик на градот.“, наведуваат од „Драудакум“.

Ликовната колонија во Гостивар се организираше со поддршка на Министерството за култура и општината.

Во Галичник пак, денес почнува 31 издание на Галичката ликовна колонија, чија тема годинава е „Коегзистенција” и ја третира загубената релација помеѓу природата и човекот. Колонијата ќе трае до 25 август, а поради пандемијата, уметниците ќе бидат поделени во две сесии по пет дена со почитување на протоколи за заштита. Странските уметници ќе учествуваат онлајн.

Домашни учесници се: Ненад Тонкин, Јана Јакимовска, Шќипе Мехмети, Борче Богоевски, Тања Ристовка, Зоран Шеќеров, Игор Таневски, Ана Трајковска и Ана Ивановска, а интернационални: Жангхонг Лиао од Кина, Бурим Муфтиу од Косово, Тарлан Лотфизаде од Иран, Слободан Радојковиќ и Марина Марковиќ од Србија, Франциско Томшик од Уругвај, Ивана Радовановиќ од Црна Гора, Рубен Бас од Холандија и Том Лујтен од Белгија.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!