Поврзи се со нас

Гостивар

За 8 месеци казнети 1.060 возачи во Гостивар и Тетово за неносење појас и зборување на телефон зад волан

Објавено

на

Во изминатите скоро осум месеци од годинава, заклучно со 25-ти август на подрачјето на СВР Тетово преземени се вкупно 546 мерки (Тетово-354 и Гостивар-192) за некористење сигурносен појас и 514 мерки (Тетово-383 и Гостивар-131) за зборување на мобилен телефон во возење. Преземените мерки се заокружени со законски предвидените поднесоци и парични глоби кои изнесуваат 40 и 50 евра во денарска противвредност.

Секторот за внатрешни работи Тетово и во наредниот период планира чести контроли во чие средиште ќе бидат мобилните телефони и сигурносните појаси.

„Ова, поради тоа што некои од возачите не се откажуваат од зборување на мобилен или пишување поради, а некои забораваат да ги врзат појасите пред да тргнат. Истото се однесува и на совозачите кои се обврзани да користат сигурносни појаси , зашто во спротивно и против нив ќе следуваат поднесоци и глоба од 50 евра. Оттаму, уште еднаш се апелира да се почитуваат двете законски обврски, кои најнепосредно блијаат врз нивната лична безбедност додека управуваат или како сопатници се превезуваат во возилата.“, извести СВР Тетово.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 10 минути

Сообраќајна акција насочена кон мотоциклистите, во Гостивар 22 казни

Македонијапред 60 минути

Составот на новата влада ќе биде доставен во Собрание во вторник

Гостиварпред 2 часа

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Македонијапред 2 часа

МОН препорача скратени часови и проветрување на училниците поради жешкото време

Гостиварпред 3 часа

Метео аларм за нестабилно време со порој и грмежи во четврток и петок

Гостиварпред 4 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 часа

Тешко повреден малолетен пешак во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Продажбата на курбани во Гостивар дозволена само на Сточниот пазар во Фазанерија

Регионпред 7 часа

Поради топлотниот бран затворени училишта и градинки во Грција

Гостиварпред 4 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена