fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Модуларната болница во Гостивар ги прими првите пациенти, наплив на ковид болни во регионот

Објавено

на

  Викендов во модуларната болница во Гостивар почна хоспитализација на пациенти со ковид. Оваа мини инфективна клиника се активираше поради зголемен број на заболени, кои имаат потреба од болничко лекување. Моментално таму се згрижени 8 пациенти, додека на инфективното одделение 22.

  „На инфективното одделение се лекуваат 19 пациенти со средно-тешка клиничка слика и 3 со потешка. Во модуларната болница хоспитализирани се 8 пациенти со релативно полесна клиничка слика, што не се на кислородна поддршка. На инфективното одделение тројца пациенти се на постојана кислородна поддршка, а 3 добиваат повремено. За жал, утрово во 9 часот еден пациент почина“, информираше д-р Ратко Наумоски, раководител на инфективното одделение во Гостивар.

  Д-р Наумоски оцени дека состојбата во гостиварско станува загрижувачка, поради трендот на зголемување на потешко болни пациенти, како и раст на новозаразени. „Ние за сега успеваме да се справиме. Денес, во модуларната болница се активираат и некои специјализанти како помош во грижата за пациентите, а ние како инфектолози неколку пати во денот секако ќе вршиме надзор, ќе даваме насоки и за пациентите таму.“, вели д-р Наумоски.

  Бројката на активно болни во регионот на Гостивар се искачи на 301.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!