Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Моќта на чајот во борбата против сезонските настинки

Објавено

на

Придобивките од чајот за здравјето на организмот се многубројни, а особено се важни за време на настинка или вирус. А колку треба да пиеме за да ни помогнат во борбата против инфекциите, прочитајте во продолжение.

Додека есента полека се претвора во студена зима, доаѓа сезоната на вируси и настинки, кои често се прикрадуваат во нашата околина и така лесно го напаѓаат нашето тело. Како што се намалуваат температурите, бројот на настинки рапидно се зголемува, што не остава во потрага по ослободување од симптомите кои ги придружуваат овие непријатни заболувања. Во такви ситуации, решението не мора да лежи во антибиотиците или лековите. Факт е дека антибиотиците не се ефикасни против вируси кои предизвикуваат настинки, туку само против бактериски воспаленија. Токму тука доаѓа до израз природата, нејзините лековити својства и моќта на чајот како сојузник во борбата против настинката.

Употреба на чајот во лечење на настинка

Сите знаеме колку една шолја топол чај може да ни помогне кога сме настинати и како инстантно ни го загрева телото. Чајот е корисен во лекувањето на настинки и вируси од неколку причини:

Хидратација

Топол чај напиток помага да се одржи телото хидрирано, што е исклучително важно за време на настинка. Правилната хидратација му помага на телото да се справи со симптомите на настинка и го поддржува закрепнувањето.

Лековити својства на растенијата

Многу растенија кои се користат за подготовка на чаеви имаат лековити својства. Различни билки во чаевите имаат антивирусни, антибактериски или антиинфламаторни својства кои можат да му помогнат на телото да се бори против вирусите и да ги ублажи симптомите на настинка.

Поддршка на имунолошкиот систем

Одредени состојки во чаевите можат да го стимулираат имунолошкиот систем поефикасно да се бори против вирусите. Витамините, антиоксидансите и фитохемикалиите присутни во состојките како лимон, бозел или други билки можат да му помогнат на телото полесно да се бори против инфекциите.

Релаксација

Самиот чин на пиење топол чај може да обезбеди чувство на удобност и релаксација што може да помогне да се намали стресот кој може да го ослабне имунолошкиот систем. Сето ова придонесува за подобро закрепнување од настинка или вирус.

Поддршка за дигестивниот систем

Одредени чаеви, како камилица или нане, можат да помогнат во смирување на дигестивниот систем и намалување на непријатноста што понекогаш се јавува за време на настинка, но и поради земање лекови.

Комбинацијата на овие фактори го прави чајот корисен и популарен избор за ублажување на симптомите на настинка и грип. Сепак, важно е да се напомене дека чаевите можат да обезбедат ослободување од симптомите, но ако симптомите станат сериозни или се влошат, секогаш е важно да се консултирате со лекар за соодветен совет и третман.

Колку чај всушност треба да пиеме?

Особено важен аспект за закрепнување од настинки и вируси е правилната хидратација на телото. Внесувањето доволно течност ќе обезбеди доволна влажност на слузокожата, што е корисно и за заштита од настинки, бидејќи сувите мукозни мембрани се поподложни на инфекции. Добро хидрираното тело, исто така, поефикасно ја регулира температурата. Течноста што ја внесуваме ја разредува и слузта во респираторниот систем, со што е полесно да се исфрли. Колку течност треба да пиеме кога сме настинати зависи од личноста, но експертите советуваат најмалку 10 шолји вода или чај.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 часа

Врнежи од дожд утре и во петок

Гостиварпред 4 часа

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 5 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 6 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 7 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 8 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 9 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 10 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Здравје и убавинапред 10 часа

Зошто е корисно редовно да се консумира киселото млеко?

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена