Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Спиење со чорапи: како влијае на нашето здравје и како помага?

Објавено

на

Дали сте во „тимот за чорапи“ кој се залага за спиење со чорапи или ја мразите оваа навика? Дознајте како спиењето во чорапи влијае на нас.

Кога станува збор за спиење со чорапи, ние сме поделени на оние кои не можат да го издржат тоа – и „чорапи тим“, луѓе кои спијат со чорапи дури и во најжешките летни ноќи. Но, кој е во право? Дали е подобро да ги оставите чорапите или да ги соблечете за добар сон?

Ви откривме 4 изненадувачки факти за спиење со чорапи. Па, еве како оваа навика влијае на нашето тело и на нашето здравје:

Полесно ќе заспиете

Верувале или не, носењето чорапи во кревет ќе ве натера да заспиете. И не само тоа, ќе спиете подобро. Ова е особено важно за луѓето кои често се будат навечер и имаат „лесен сон“. Причината лежи во фактот што чорапите ни ги загреваат стапалата, што предизвикува проширување на крвните садови и последователно ладење на телото. Оладеното тело испраќа сигнал до мозокот дека е време за спиење. Сепак, треба да се нагласи дека не е важно во какви чорапи спиеме , само тие не треба да бидат премногу тесни. Најдобро е да спиете во памучни чорапи.

Мека кожа

Ставете крај на грубата и сува кожа на стапалата и испуканите пети – носете чорапи навечер. Треба изобилно да ги подмачкувате стапалата со хидратантен крем или хранливо масло, а потоа да облечете памучни чорапи. Чорапите и помагаат на кожата да ја задржи влагата, па за време на ноќниот одмор кожата на стапалата ќе има можност добро да се нахрани и регенерира.

Ќе спречите топли бранови

Топлините се еден од типичните симптоми на менопаузата кои можат да бидат доста иритирачки – особено кога се појавуваат навечер како непријатно и обилно потење кое го нарушува сонот. Спиењето во чорапи и таму може да биде од голема помош бидејќи на тој начин подобро ќе се регулира температурата на телото, што значително ќе ја ублажи оваа појава.

Помалку денови за боледување

Друга добра причина зошто треба да ги оставиме чорапите навечер е тоа што ќе бидеме поретко болни. Имено, хипотермијата на долните екстремитети може да предизвика автономниот нервен систем да го намали протокот на крв во респираторниот тракт. Ова пак предизвикува студенило и сувост на носната слузница. Ова ја намалува нивната отпорност, што значи дека вирусите полесно продираат во телото. Значи, се чини дека навистина постои врска помеѓу студените стапала и зголемениот ризик од настинка.

Секако, она што апсолутно не е препорачливо е да спиеме во чорапите во кои го поминуваме денот.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 10 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 11 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 11 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 12 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 13 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 15 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 15 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 16 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 16 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена