fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Монтираат фотографии и уценуваат преку фејсбук – лани имало 35 злоупотреби на лични податоци

Објавено

на

  Креираат лажни профили на фејсбук и преку нив вршат уцени. Оваа појава на подрачјето на Полог, последниве години е зачестена, а се прави поради невозвратена љубов, љубомора, недоразбирања, кавги и за материјална корист. Уценуваните пријавуваат во полиција, само доколку се почувствуваат сериозно загрозени или кога работите излегуваат од контрола.

  Лани, Секторот за внатрешни работи, на гостиварските простори регистрирал пет случаи на злоупотреба на лични податоци. Во Тетово, пак ги имало дури триесет. Од нив скоро половината биле целосно расчистени со кривични пријави.

  „Ваквите злоупотреби на лични податоци, најчесто се поврзани со уцени, преку телефон или преку остварен контакт на социјалните мрежи, најмногу преку „Фејсбук“ или „Инстаграм“. Лицата, што лани ги пријавиле злоупотребите, претежно биле уценувани дека ако не им дадат парични средства, пријавените ќе објават фотографии и други компромитирачки содржини, пред се` преку креирање на лажни профили, со цел непосредно да им наштетат на нивната чест и углед. Некои од нив, тоа и го направиле.“, објасни Марјан Јосифоски, портпарол на СВР Тетово.

  Од полицијата посочуваат дека граѓаните неретко сами се заплетуваат во мрежа на манипулации, затоа што не ги заштитуваат своите лични податоци и фотографии. Јавно ги објавуваат и не внимаваат со кого ги споделуваат.

  Минатата година, 359 лица во Македонија се пожалиле на злоупотреба на личните податоци во надлежната Дирекција. 80% од нив се однесувале на креирање лажен профил на фејсбук, а останатите за хакирање на профили и злоупотреба на објавени фотографии.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 50 минути

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 2 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 2 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 4 часа

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 4 часа

  Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

  Гостиварпред 6 часа

  Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

  Македонијапред 7 часа

  Државни субвенции за рурален туризам

  Вестипред 8 часа

  Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

  Гостиварпред 9 часа

  Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

  Македонијапред 1 ден

  И годинава ќе има ваучери за одмор за вработени со ниски примања

  Вестипред 1 ден

  Сомнителен случај на мајмунски сипаници во Грција

  Гостиварпред 1 ден

  Монаси од Света Гора во прва официјална посета на Бигорски манастир

  Македонијапред 1 ден

  Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и недела

  Гостиварпред 6 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 7 дена

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 2 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 6 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 4 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 5 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена