Поврзи се со нас

Гостивар

Моторџиите не носат кациги, низ улиците се вози пребрзо, паркира кој каде стаса…

Објавено

на

Периодов се бележи зголемена фреквенција на возила низ улиците и патиштата во полошкиот регион. Од СВР Тетово нагласуваат дека полициски службеници секојдневно преземаат засилени контролни активности за поголем ред и безбедност на сообраќајот.

Вчера (25 јули) од 17 до 23 часот спровеле контрола на мотоцикли, при што биле констатирани и санкционирани вкупно  14 прекршоци (Тетово-12 и Гостивар-2) од кои поголемиот дел, биле за некористење на заштитен шлем (кацига). Во текот на вчерашната контрола биле констатирани и 47 останати прекршоци.

Исто така, вчера во периодот од 8 до 20 часот при засилени мерки и контроли биле констатирани и санкционирани 15 прекршоци (Тетово-8 и Гостаивар-7) пречекорување на максималната дозволена брзина надвор од населено место. Поради погрешно и непрописно паркирање на возилата, од страна на тетовската пајк служба биле подигнати 27 возила, кои биле паркирани поголемиот број во двоен ред на коловозот, пешачки премини крстосници и тротоари, при што го попречувале нормалното одвивање на сообраќајот. На сите возачи – прекршители им биле изготвени и законски предвидените поднесоци додека оние најбрзите кои ја пречекориле брзината ќе се соочат и со заштитна мерка ,,Забрана за управување,, во рок од 3 до 12 месеци зависно од големината на пречекорена брзина.

СВР Тетово постојано го потенцира апелот до возачите да ги почитуваат законските правила и прописи во сообраќајот, да ја прилагодат брзината според условите на патот и пропишаните правила, имајќи предвид дека годинава, исто така, причина за најголемиот број од сообраќајните незгоди, најчесто оние незгоди со потешки последици, била брзината на движење.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 11 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 12 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 13 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 14 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 15 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 16 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 17 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 18 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 18 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена