fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

На Германија и` требаат квалификувани работници – од напролет полесно до виза

Објавено

на

Германија важи за една од најчестите европски земји, кадешто граѓаните на Македонија заминуваат на работа. Годишно околу 10 илјади граѓани добиваат визи за оваа земја. Најавените законски измени за олеснување на добивање работна виза, што се очекуваат напролет, уште повеќе го зголемуваат интересот да се побара среќата на германско тло. Проценките се дека актуелно во Германија има над еден милион слободни работни места за различен кадар, а недостига квалификувана работна сила.

Со истиот проблем се соочува и домашниот бизнис. Како да се најдат квалификувани работници во услови кога најголем дел од младите предност му даваат на факултетското образование, а ретко кој изучува занает и вештини. „Иако се работи за две земји различни по големина и економски перформанси и двете се соочуваат со заеднички предизвици, меѓу кои е и посочениот проблем со обезбедување квалификувана работна сила и заедничките напори за подигнување на јавната свест кај родителите и учениците за можностите за соодветна пристојна заработувачка не само со диплома за завршено високо образование, туку и со поседување на определени вештини кои се работат „со раце“., изјави Ото Граф, заменик-амбасадор во Амбасадата на Сојузна Република Германија на прес-конференција во Стопанската комора на тема: „ Kако максимално да се искористат капацитетите за соработка со Сојузна Република Германија, како наш најголем партнер во меѓународната трговија?“.

Елена Милевска Штрбевска, главен советник на Управниот одбор на Комората за правни прашања, истакна дека Германија е стратешки економски партнер, што се докажува со фактот  дека во земјава успешно функционираат околу 200 компании со германски капитал, коишто вработуваат близу 20 илјади лица, сo трговска размена што изнесува над 4 милијарди долари.

„Во насока на пораст на инвестициите, како и на производството и извозот, е и иницијативата за спречување на масовната миграција на младото работоспособно население од земјава и решавање на проблемот со недостиг на квалификуван стручен кадар во согласност со потребите на бизнисот, која беше покрената од Советот на странски инвеститори при Стопанската комора на Македонија, токму на иницијатива на повеќе компании со германски капитал кои работат во земјава.“, рече Милевска Штрбевска.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!