Поврзи се со нас

Македонија

Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот

Објавено

на

  Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен во септември лани. Дел од политичките партии и вчера излегоа со забелешки на резултатите од Пописот, а дел со позитивни оценки. Опозицијата најавува електронски попис бидејќи смета дека пописот не дава реална слика на популацијата, а за партиите од власта, спроведен е успешен попис согласно светските пракси и стандардите на Евростат кој е основа за идните економски и развојни политики.

  Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски, пак, порачува дека релевантноста на податоците не може да се оспорува заради незадоволството од самите бројки.

  Коментарите за подзастапеност на некои етнички заедници во Пописот или нивно неприфаќање на резултатите, според Симовски, е целосно неоправдано, затоа што намалување се забележува во сите групи.

  – Пописот покажа дека има намалување на бројот на населението, но нашата обврска како ДЗС е да дадеме реалната состојба согласно дефиницијата на резидентното население. Ако се направи споредба со последниот попис, имаме 185.834 жители помалку и тоа е забележливо кај сите етнички заедници, истакна Симовски во изјавата дадена за МИА.

  ВМРО-ДПМНЕ излезе со став уште дента кога се објавија резултатите најавувајќи дека ќе спроведе електронски попис кога ќе дојде на власт, затоа што според нив, спроведениот попис не е комплетен и не дава целосна слика за популацијата. За Демократскиот сојуз, резултатите од Пописот не се одраз на реалноста, Левица одби да ги признае оценувајќи дека се „непопишани 300.000 државјани“, а Социјалистичката партија смета дека тој е „нецелосен, манипулирачки и на штета на националните интереси на граѓаните“.

  Пописот е спорен и противуставен и за Алијанса за Албанците. Според лидерот на партијата Зијадин Села, требало да има комисија која ќе ги обработи податоците и ќе ги соопшти пред јавноста, а спорно е и тоа што македонските муслимани ги имало во пописот, но не и во резултатите.

  За партијата ГРОМ, пописот не е комплетен и не може повеќе од 130 илјади граѓани да останат непопишани.

  – Повеќе од 130 илјади луѓе да не ги попишете која националност се, а притоа да знаете за нив дали имаат високо, средно или основно образование, кој е доктор, адвокат, општ работник, а само да не знаете на која етничка заедница припаѓа, кој му е мајчин јазик и кој јазик го зборуваат дома во семејството, тоа е јаболко на раздорот, кое свесно се пушта од страна на Владата, изјави Љупчо Пренџов од ГРОМ, барајќи веднаш да се формираат работни групи кои ќе ги попишат овие 130 илјади граѓани. Тогаш, според Пренџов, ќе има релевантни бројки за Пописот.

  Од Движењето БЕСА порачаа дека пописот на населението е и треба да остане само статистички процес, а колективните законско-уставни права на етничките заедници, во овој случај на Албанците, треба да произлегуваат од бројот на жители кои се државјани на земјата, а не од бројот на резидентни жители во државата.

  Реакциите на дел од политичките партии, лидерот на ДУИ Али Ахмети ги оцени како битка за политички поени.

  – Спроведувањето на попис во државата не треба да се претвори во бесмислена меѓуетничка битка. Овој статистички потфат е менаџиран и мониториран од релевантни институции на ОН, од експерти од областа на статистиката и овој е резултатот. Овие резултати беа политички поддржани и од Европската Унија, САД, порача Ахмети, апелирајќи до сите политички партии да не ја политизираат целата ситуација.

  Според него, прашање на време е кога ќе се отвори Уставот „за да се отстрани додавката 20 проценти“.

  И вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ вчера повика да не се користи Пописот за политички поени.

  – Одредени политички партии се обидуваат да го користат пописот за политички цели или за собирање политички поени, а од друга страна се сеќаваме дека дел од партиите во Собранието, особено оние кои имаат порадикални позиции, а и партиите надвор од Собранието коишто денес го критикуваат пописот, повикуваа на бојкотирање во тој период, изјави Маричиќ во интервју за ТВ Шења.

  За вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, пак, податоците од пописот доаѓаат во вистински момент и се појдовна точка за креирање на идните политики со кои треба да се задржат граѓаните да останат во државата.

  – Јас ги гледам податоците и резултатите на пописот како бројки во коишто треба сите заеднички да работиме. Да работиме за сите наши сограѓани коишто за жал во овие 20 години не напуштиле за да креираме една подобра иднина за да се вратат, да работиме за нашите генерации, за нашите деца за да не одат за да после 10 години жалиме што отишле. И тоа е за мене најбитно од резултатите од пописот, изјави вчера Битиќи.

  Според претседателот на државата Стево Пендаровски, направен е попис со сите нишани, кој ги запазува највисоките стандарди за попишување што ги има ЕУ, а самиот факт што имаме попис после 20 години е успех сам по себе.

  Седумте проценти во пописот кои предизвикаа најмногу контраверзии, според Пендаровски, се резултат на бројкотот на политичките субјекти.

  – Кај нас значаен дел, тие седум и колку проценти кои не се опфатени, за жал се резултат на бојкотот на политички субјекти. Очигледно е дека тоа имаше ефект во одредени делови од државата. Се разбира дека не треба да се исклучи како дополнителен фактор за тој процент и пандемијата, изјави вчера шефот на државата, додавајќи дека она што го знае од разговорите со експерти е дека не постои попис во Европа и пошироко кој нема одредена бројка на лица кои не се опфатени во пописот.

  Пописот беше спроведен од 5 до 30 септември лани, а резултатите покажаа дека во однос на 2002 година кога беше реализиран последниот попис, вкупното население е намалено за 185.834 лица или за 9,2 отсто. Во земјава живеат 1.836.713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци.

  Бројот на вкупното попишано население изнесува 2.097.319 лица. Резидентно население е 1 836 713, а нерезидентно 260.606.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 5 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 7 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 9 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 11 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 12 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 12 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 13 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 15 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 16 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 17 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 18 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена