Поврзи се со нас

Гостивар

Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

Објавено

на

Гостиварскиот Основен суд се приклучува кон одбележувањето на Европскиот ден на граѓанската правда, 25 Октомври. Целта на воспоставениот Европски ден на граѓанска правда е да се доближи правосудството до граѓаните и тие подобро да се запознаат со работата на судовите и остварувањето на своите права.

„Како и секоја година, нашата држава се вклучува во одбележувањето. По тој повод, Основиот суд Гостивар, почитувајќи ги сите мерки за заштита од ковид, во своите простории на 25 октомври, понеделник, организира Отворен ден за граѓаните. Исто така, информирани се деканите на правните факултети со седиште во Гостивар и поканети се студентите кои ќе можат да ги следат рочиштата кои се одржуваат во судот. Предвидено е и организирано предавање во судот наменето за средношколци. Ова се прави со цел, активностите и работата на судот да се доближат до студентите и средношколците“, информираше Емине Мурати, судија и портпарол на Основен суд Гостивар.

Иницијативата за одбележување на 25 Октомври потекнува од Европската комисија и од Советот на Европа. Во Гостивар активности по повод Европскиот ден на граѓанската правда, покрај Основниот, ќе организира и Апелациониот суд.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 23 минути

Училиштата сепак нема да работат во саботи, наставата ќе се надомести во работните денови

Гостиварпред 2 часа

Промовирана Монографија за библиотеката во Гостивар, труд на Теута Османи

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 3 часа

Граѓаните со истечени документи од 24 јули 2023 година ќе може да гласаат утре

Вестипред 3 часа

Москва: Украина загуби речиси половина милион војници

Гостиварпред 4 часа

Поддршка за 12 стари занаети во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Обид за напад и закани вчеравечер во Гостивар

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 5 часа

Упатство за гласање на претседателските избори

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 6 часа

Се распределува избирачкиот материјал на ИО во Гостивар, гласаат болни и немоќни

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Молк пред утрешните претседателски избори – Денес гласаат болни, затвореници, лица во старските домови

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена