Поврзи се со нас

Гостивар

Пазарот во Гостивар врви и на пеколно жешко! Цените намалени

Објавено

на

Топлотниот бран не беше пречка за вторничната традиција на Гостивар – да се испазари на градскиот пазар. Тезгите, и во овој пеколно топол јулски пазарен ден, ги затекнавме полни со богата понуда на зеленчук и овошје. Продавачите тријат раце, муштерии на секој чекор, со оглед дека периодов и печалбарите престојуваат во родниот крај.

И трговците и купувачите велат дека не е лесно да се трпи жешкото време, но наоѓаат начини да се разладат. Повеќе зорт имаат тие зад тезгите, оти граѓаните пазаруваат најбрзо што можат и се прибираат дома, додека тие остануваат да работат цел ден и се грижат производите да останат заштитени и свежи.

Од она што го забележавме во нашата обиколка, може да се заклучи дека цените имаат тренд на опаѓање.

Килограм краставици и кромид главно се продаваат по 40 денари, цената на компирот почнува од 20 денари нагоре, доматите се од 40 до 70 денари, благите пиперки чинат 60 денари за килограм, додека лутите се нешто поскапи, односно 90-100 денари. Праските се продаваат за 40 денари од килограм, а нектарините достигнуваат цена од 70 денари. Килограм банани чини 50 до 60 денари, сливи 60 денари, а лубеницата која е и најактуелна периодов има цена од 20 – 30 денари за килограм.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 3 часа

Почнува намалувањето на роаминг цените за дата податоци со земјите од ЕУ

Македонијапред 5 часа

ЦУК: Во последното деноноќие имало 39 пожари, од кои активни се шест

Македонијапред 8 часа

Од утре започнува исплатата на средства за субвенциониран студентски оброк

Вестипред 9 часа

Про-руската партија СМЕР ССД победи на парламентарните избори во Словачка

Рецептипред 1 ден

Слатко задоволство на многу генерации: Рецепт за лесна подготовка на туфахија

Гостиварпред 1 ден

Советничките Ќироска и Нешковска гости во „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk

Занимливостипред 1 ден

На денешен ден..

Македонијапред 2 дена

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 2 дена

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена