fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Платата не стасува за сметки и леб, скоро 34.000 денари требаат за основни трошоци

Објавено

на

Расте сумата на основните трошоци за живеачка. Во период од една година, минималната синдикална кошница за четиричлено семејство се зголемила за околу 1.000 денари.

Според пресметките на Сојузот на синдикати на Македонија, за ноември 2020-та, синдикална кошница изнесува 33.742. Толку пари му се неопходни на семејството за да ги задоволи најосновните потреби како храна, плаќање сметки, лекови и слично. Минималната плата со закон е 15.000 денари, додека просечната околу 27.800 денари, што значи дека примањата не стасуваат да се турне месецот.

Според ССМ најмногу пари, околу 14.149 денари, одат за храна и пијалоци, по што следуваат трошоците за домување (комуналии, покуќнина и одржување) со износ од 10.808 денари. За лична хигиена и хигиена во домот, семејствата одвојуват 2.375 денари од буџетот, за превоз, околу 2.500 денари, додека за облека и обувки 2.160 денари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 6 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!