Поврзи се со нас

Гостивар

Половина век од матура на третата генерација машинци од „индустриско“ Гостивар: Многу учевме и имавме слога!

Објавено

на

Од училишните клупи на средното техничко училиште во Гостивар излегле во далечната 1973 година, а денес повторно седнаа во столчињата од своите средношколски денови на класен час, со кој одбележаа 50 години од матурирањето.

Со позитивна енергија, насмеани и среќни што имаат прилика да се видат и дружат, „златните матуранти“ најпрво се собраа во училишниот двор, разменија поздрави и прегратки, споделија спомени од времето кога учеле заедно, зборнаа за својот сегашен живот, си кажаа и по некоја шега, а по заедничката фотографија пред школскиот објект одржаа класен час…

„Ние сме третата генерација машинско од училиштето „Злате Малаковски“ и во тоа време, кога учевме овде имаше само една зграда. Може да кажам дека бевме многу добар клас, навистина учевме и понатаму скоро сите завршија факултет, најголемиот дел машински инженери по струката. Имаме многу убави спомени од средношколските денови, но најмногу се сеќаваме на екскурзијата што ја направивме низ тогашна Југославија во втора година. Ја поминавме цела Југославија заедно, ги видовме сите знаменитости, тоа беше убаво доживување наше заедничко“, рече Жарко Бибовски, од иницијативниот одбор за прослава на матурскиот јубилеј.

Класот броел 37 ученици, а класен раководител им бил Никола Гајдаџиев, кој денес живее во Дојран и за жал беше спречен да присуствува на јубилејот. Во класот десетина биле девојки, што не било баш вообичаено за струката во тоа време. Дел од дамите денес беа на прославата и со големо задоволство се потсетија на тогашните времиња.

„Многу ми е мило што после толку години поминати еве се гледаме повторно, се дружиме. Бевме многу убаво друштво, многу убав клас и многу учевме и имавме голема слога меѓу себе. Тие години како сме ги поминувале заедно и после толку време не се заборава. А се дружевме и машки и женски. Инаку ние бевме клас со најмногу женски во однос на другите.“, кажа Славка Манасиевска.

На класниот час присутните со едноминутно молчење им оддадоа почит на школските другари кои веќе не се меѓу живите.

Прославата на пет децении матурирање генерацијата ја продолжи на заедничка боемска веселба.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 8 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 9 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 11 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 13 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 14 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 15 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 16 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 17 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 18 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена