Поврзи се со нас

Гостивар

Портпаролот на СВР Тетово, Јосифоски: Неприлагодена брзина најчест прекршок и причина за несреќи

Објавено

на

Во деветте месеци од оваа година на подрачјето на СВР Тетово изготвени се вкупно 15.511 барања за поведување на прекршочна постапка (Тетово-11.663 и Гостивар-3.878) за откриени најразлични видови сообраќајни прекршоци или скоро два и пол пати повеќе барања во споредба со истиот период лани, извести полицијата.

Поради утврдени недостатоци, во редовни, акциски или други контроли од сообраќај биле исклучени 3527 возачи (ТЕ-2911 и ГВ-616), како и 1694 возила (ТЕ-1362 и ГВ-332). Во периодот за кој станува збор времено се одземени 565 возачки дозволи (ТЕ-503 и ГВ-62), а од сообраќај биле исклучени и 338 „алкохолизирани“ возачи (ТЕ-271 и ГВ-67).

„Инаку, најчест сообраќаен прекршок во изминатите девет месеци на ова подрачје повторно била неприлагодена брзина според условите на патот, вкупно 4.536, од кои на тетовското подраје 3.719, а на гостиварското 817. Потоа следува непочитување првенство на минување, во Тетово-46 и Гостивар-219, управување под дејство на алкохол (Тетово-234 и Гостивар-22), кои всушност биле и најчестите причини за случените сообраќајни несреќи и пред се за оние со потешки последици.“, информира портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 часа

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 5 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 6 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 7 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 8 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 9 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 10 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 12 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 12 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена