Поврзи се со нас

Гостивар

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Објавено

на

Една година по трагичната несреќа кај Тумчевишка клучка, во која животот го загуби 23 годишниот полициски службеник Петар Ѓурчиновски, поставена е спомен плоча на местото на кобниот настан.

Колеги, роднини, пријатели му одадоа почит на младиот полицаец, чиј живот згасна прерано и положија букети цвеќе.

„Една година без тебе меѓу нас, но секогаш без престан со тебе во нас, во нашите мисли и сеќавање. Голема, огромна е болката која длабоко пече и не престанува Петар, силно притиска празнината дека овоземски не си веќе во мигот на денот сегашен, дека те нема вчера, денеска, дека пак ќе те нема утре, задутре и за навек. Меѓутоа веруваме дека некаде од таму горе ти не гледаш севезден, зашто ти беше нераскинлив дел од нас и нашата служба. Пиетет Петар и до земја наклон за твојата професионалност, за твојата посветеност кон службата, за твојата пожртвуваност и многупати покажаниот самопрегор. За твоето цврсто професионално Јас и Разбирам командире, од кои ниту милиметар не отстапи, не се повлече до последниот здив. Почивај во мир колега, голем човеку. Меѓу ангелите. Зашто ти беше со англески лик и широка благородна душа. Ние секогаш, вечно ќе те паметиме“, подвелече во обраќањето Војче Смилески, заменик командир на ПС ОН Гостивар.

Несреќата во која загина Петар Ѓурчиновски се случи лани на 28 декември на автопат Тетово – Гостивар, во близина на Тумчевишка клучка. Најпрво возило „форд фокус“ со кичевски регистарски ознаки, удрило во Ѓурчиновски и неговиот колега, додека извршувале работни задачи – обезбедување на место на настанот од претходно случена сообраќајна незгода. Потоа и друго возило „фолксваген голф“ со тетовски регистарски ознаки кое се движело во правец Гостивар – Тетово, удрило во младиот полицаец.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 1 час

Вработените во МВР денес ќе добијат К-15

Занимливостипред 2 часа

Кога биле откриени витамините и како ги добиле називите Ц, Д, Б…

Гостиварпред 3 часа

Работната недела почнува со стабилно време, ќе заврши со дожд и снег

Гостиварпред 15 часа

„Ме удри со возило, ми ја прегази ногата и ме нападна“, пријавил гостиварец во полиција

Гостиварпред 19 часа

Гостивар: Користете зимска опрема, полицијата ги советуваше возачите

Спортпред 21 час

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Занимливостипред 24 часа

Со 103 отчукувања во минута, слушањето на новата песна на Тејлор Свифт може да помогне за спасување живот

Македонијапред 1 ден

Партиски реакции по најавата Џафери да биде премиер на техничката Влада

Рецептипред 1 ден

Брз и многу едноставен десерт – парчиња јаболка завиткани во лиснато тесто

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 3 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена