Поврзи се со нас

Гостивар

Пожар на Русино разгоре и политички оган – изјави на Таравари и Бектеши

Објавено

на

  фото: Фејсбук/Б.Дабеска

  Најголемата еколошка мака на гостиварци, депонијата Русино деновиве повторно гори. На социјалните мрежи се појавија фотографии и видео од депонијата на кои може да се забележи како гори отпад и се издигнува облак од чад. Пожарот на депонијата ја запали и политичката атмосфера. Градоначалникот Арбен Таравари изрази сомнеж дека огнот е подметнат со политички цели, за да се оцрни општинската власт во пресрет на локалните избори.

  „Скоро една година ние таму имаме ангажирано приватна компанија за обезбедување, поставени се камери и во Русино кога беа највисоките температури немаше пожари. Не би сакал да помислам дека некој политички подметнува пожар, дека за политички поени го загадуваат воздухот и ги трујат своите сограѓани, само за да имаат некоја придобивка. Немаше пожар 5-6 месеци и сега одеднаш месец и пол пред избори, има пожари неколку дена. Не би сакал тоа да е некој партиски пироман. Ние ќе продолжиме да го превенираме секој пожар што ќе се појави, доколку забележиме некој на камера како пали, тоа ќе го пријавиме“, изјави Таравари.

  Министерот Крешник Бектеши од редовите на ДУИ, искоментира дека таквата изјава на градоначалникот е обид да се сврте вниманието од проектите што централната власт ги спроведува во Гостивар.

  „Во однос на изјавата на господинот Таравари дека можеби намерно се пали Русино, заради политички цели, јас би рекол дека не е така. Не знам зошто ја давал таа изјава, токму на денешниот ден, можеби за да го сврти вниманието од конкретни проекти кои ги реализира централната власт. Ние како за сите општини, така се грижиме и за Општина Гостивар иако не е раководена од страна на позицијата, а тоа го докажуваме преку конкретни проекти како што е случај и денес, кога вршиме увид на проект за фекален колектор вреден 130 милиони денари. И не само тоа, во Гостивар е обезбедена и  реконструкција на болницата, изградба на канализации, водоводи, патна инфраструктура. Граѓаните на Гостивар на 17 октомври ќе одлучат кој реализира проекти и работи за нивно добро“, рече Бектеши.

   

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Здравје и убавинапред 3 часа

  Чај од лешник – истакнат во народната медицина, еве за што помага

  Македонијапред 4 часа

  Недела неработен ден, наверојатно по завршување на изборите

  Гостиварпред 5 часа

  19 казни за брзи возачи на подрачјето на Гостивар

  Занимливостипред 18 часа

  Во САД се планира изградба на пустинска еко-футуристичка метропола – ТЕЛОСА

  Гостиварпред 19 часа

  „Гостивар, семеен град“- работилница на Форумот на жени на ДУИ

  Гостиварпред 19 часа

  Во возило што го управувал гостиварец пронајдени мигранти од Сомалија, Сирија и Пакистан

  Гостиварпред 20 часа

  Партиите во Гостивар се обврзаа дека ќе го слушаат гласот на младите

  Гостиварпред 20 часа

  Ковид извештај:17 починати во последно деноноќие, пријавени и 3 смртни случаи од претходно

  Гостиварпред 22 часа

  Младински форум на ДУИ во Гостивар постави фотографии со кучиња во малиот парк

  Македонијапред 23 часа

  78% од новите случаи и 80% од хоспитализираните со ковид се невакцинирани-анализа на МЗ

  Гостиварпред 24 часа

  Делегација на Сојузот на турски општини во посета на Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Апсења во Гостивар, 4 млади завршиле во станица

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Привремена Комисија на обвинителството ќе следи евентуални изборни нерегуларности

  Македонијапред 2 недели

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Починатото лице на 23 години од Гостивар немало хронични болести и не било вакцинирано против ковид

  Гостиварпред 1 недела

  Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Во Маврово Ростуше поднесени 2 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварец ја нападнал сопругата додека биле на гости кај роднини

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар лишен од слобода угостител во чиј локал имало гости без сертификат за вакцина

  Локални избори 2021пред 2 недели

  СДСМ и ВМРО ДПМНЕ без кандидати за градоначалник во Гостивар, Матески и Димовски носители на листите

  Гостиварпред 2 недели

  Дискусија во Гостивар: Пандемијата ги погоди угостителите, занаетчиите, бизнисите…

  Гостиварпред 2 недели

  Модуларната болница во Гостивар привремено ќе се затвори

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварско-Две лица приведени за кражба, физички напад поради недоразбирање во сообраќај

  Гостиварпред 4 дена

  Гостиварец се нафрлил врз сопругата, во нападот учествувале и неговите сестри и мајка

  Гостиварпред 1 недела

  Физички напад во казино во Гостивар, приведени 2 лица

  Спортпред 4 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 4 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 5 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!