Поврзи се со нас

Македонија

Предвремени избори или целосна блокада на институциите, најавува ВМРО ДПМНЕ

Објавено

на

  Ако нема договор за избори ова лето, ќе преминеме кон целосна блокада на институциите и протести, најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на вчерашниот протест пред Владата. Блокадата, како што рече, ќе биде за спас од штетата која сега ја плаќаме.

  – Некој ќе праша – дали од сето ова ќе има штета. Одговорот е дека најголемата штета сега ја плаќаме, а нашата блокада ќе биде за спас од таа штета. Нема време за чекање затоа што кризата ќе биде уште поголема и уште пофатална. Најтешката зима следи, а со оваа влада ќе биде вистинско економско цунами за народот, рече Мицкоски, додавајќи дека ова лето ќе биде протестно лето.

  Рече дека од денес ќе прифати единствено средба со премиерот Димитар Ковачевски на која ќе се разговара само за предвремени избори и за клучните прашања.

  – Пред неколку месеци до Ковачевски понудив тимови за помош во повеќе клучни области и средба на која ќе зборуваме за сето тоа. Но, до денес нема никаков одговор. Од денес единствената средба што ќе ја прифатам е таа на која ќе зборуваме само за клучните теми за Македонија и за предвремени парламентарни избори, рече Мицкоски.

  Активната блокада на Собранието, како што оцени, ги дала очекуваните ефекти.

  Поради погрешната политичка стратегија, како што рече Мицкоски, им се одзема иднината на генерации млади луѓе.

  – Како продолжение на таа политичка агресија што се врши врз Македонија, македонскиот народ и граѓаните на Македонија, пристигна последниот предлог кој е актуелен овие два-три дена кој во Владата се прават дека ниту го виделе, ниту, пак, слушнале за него, а тие го договарале, посочи Мицкоски.

  Го повика Ковачевски да не го потпишува предлогот и порача дека доколку Владата реши да го донесе овој договор на сила, тогаш дека идната влада на ВМРО-ДПМНЕ нема намера да применува ниту една точка од тој договор.

  – Излези и одби го овој предлог. Ние стоиме позади тебе. Што се однесува до Бугарија сакам да посочам дека ниту јас, ниту ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати никаков понижувачки договор на штета на нашите национални интереси. Ако Владата реши да го носи надвор од Собранието или на сила, тогаш идната влада на ВМРО-ДПМНЕ нема намера ниту една точка од овој договор да почитува и применува. Две третини или 80 пратеника менуваат Устав, а тоа зависи од ВМРО-ДПМНЕ. Додека ја сум претседател, нема да се смени Уставот за да бидат бугарските барања дел од него, истакна Мицкоски.

  Според него, новиот предлог не е ништо друго освен капитулација и бугаризација на земјата на рати или дипломатски нокаут.

  -Во тој предлог нема дата за почеток на преговори, туку има услов ако сакате да почнете отворете го Уставот и исполнете ги барањата  на Софија. Не лажеа дека не преговараат за јазикот и за идентитетот и не убедуваат дека по којзнае кој пат го заштитиле македонскиот јазик. Тоа што до вчера беше наш проблем со официјална Софија, со овој предлог станува наш проблем со официјален Брисел и целата ЕУ или попрецизно асимилација, бугаризација, па потоа  европеизација или никогаш нема да бидеме дел од ЕУ, рече Мицкоски.

  Упати порака и до Бугарија велејќи дека добрососедски односи не се некој да се блокира.  – Наместо да не поддржувате, не блокирате. Тоа не се европски вредности, рече Мицкоски.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Здравје и убавинапред 2 недели

  Внимателно во природа, заштитете се од крлежи, оси, стршлени…

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 1 недела

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 6 дена

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 60 минути

  Гостиварец спроведен во затворот во Тетово

  Македонијапред 2 часа

  Мицкоски: Ковачевски да го одбие предлогот, а јас ќе го повлечам барањето за предвремени избори

  Македонијапред 2 часа

  Ковачевски: Време е за мудри одлуки – предлогот ги инкорпорира нашите забелешки и има чист став за јазикот

  Вестипред 6 часа

  За поголема безбедност на туристите во Албанија воведени полициски патроли на велосипеди и 29 здравствени центри

  Гостиварпред 7 часа

  Загина 24 годишно момче во несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Здравје и убавинапред 7 часа

  Совети за заштита од Сонцето и опасностите по кожата

  Гостиварпред 8 часа

  Уапсена 29 годишна девојка утрово во Гостивар

  Рецептипред 9 часа

  Десерт за денес: Сочен колач со цреши

  Македонијапред 10 часа

  Средба Ковачевски – Мицкоски за францускиот предлог

  Здравје и убавинапред 10 часа

  Вежба делотворна против целулит

  Занимливостипред 21 час

  (ВИДЕО) Футуристички хотел над облаците кој ќе може да прими 5.000 гости

  Гостиварпред 23 часа

  Физички напади во Гостивар и во Беловиште

  Македонијапред 23 часа

  Протест пред Владата со повик да не се прифати францускиот предлог

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена