fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Објавено

на

Во обид да заработат, за живот, за плаќање долгови, честопати и за дрога девојки и жени го продаваат своето тело за пари. Проституцијата цвета и во модерното доба, а на гостиварските простори тоа се докажува преку искуствата и податоците на невладиниот сектор што се занимава со оваа проблематика.

Невладината Хелп, потврдува бројка од околу 270 сексуални работнички кои давале услуги во регионот на Гостивар. Организацијата спроведува посебна програма преку која овие девојки и жени добиваат бесплатни гинеколошки прегледи, советувања, тестирања за болести и слично.

„Сексуалните работнички се група која мигрира од град во град, ние опфаќаме доста голем дел од нив. Нашата програма нуди бесплатни гинеколошки прегледи, комбе кое доаѓа два пати неделно од Скопје, комплетно опремено со гинеколошка апаратура. Доколку има потреба им се дава некоја терапија, советување за заштита од сексуално преносливи болести и сл. Исто така, нудиме и бесплатно тестирање за Хив Сида и Хепатит Ц. Сето тоа е покриено од Министерството за здравство.“, вели Зоран Попоски, претседател на Хелп Гостивар.

Лицата кои даваат сексуални услуги се сметаат како високо ризична категорија за хив-сида и хепатит ц. Тестирањата на Хелп потврдиле хепатит кај околу 10% од сексуалните работнички. До сега не е откриен случај на Хив Сида.

Програмата што ги опфаќа сексуалните работнички во Гостивар се спроведува од 2008-ма година. Искуството покажало дека значителен процент од девојките и жените кои завршуваат во канџите на проституцијата се корисници на дроги.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!