Поврзи се со нас

Вести

Путин по прогласувањето на четирите територии за дел од Русија: „Тоа го сакаа милиони луѓе, тие сега се засекогаш граѓани на Русија“

Објавено

на

Рускиот претседател Владимир Путин во денешното обраќање на церемонијата на која треба да се потпишат указите за анексија на четири украински територии изјави дека тоа е „волја на милиони луѓе“.

„Правото на самоопределување е неотуѓиво право на Доњецката и Луганската народна република, Запорожје и Керсонската област, што е потврдено и со член 1 од Повелбата на Обединетите нации. Нивната определба, право кое се заснова на историското единство кое Нашиот народ го брани со генерации. Оние кои не се согласуваа со воената одлука во 2014 година и кои ги дадоа своите животи за својот јазик и земја, се жртви на нехуманите терористички акти на режимот во Киев“, рече Путин во говорот.

Потоа ги покани достоинствените лица со едноминутно молчење да одадат почит за, како што рече, „храбрите војници кои загинаа за време на специјална операција и тие се херои на Русија“.

Тој праша кој ги поставува стандардите што треба да ги следиме и изјави дека „постојано гледаме двојни, па и тројни стандарди“.

„Тие не прават будали. Русија е голема цивилизација и нема да живее под тие лажни правила. Западот го прекрши принципот на границите и тие самите одлучуваат кој има право на независност, а кој нема. Затоа тие се толку лути поради изборот на луѓето на Крим, ЛНР, ДНР, Керсон и Запорожје. Тие веруваат дека луѓето немаат право на самоопределување“, рече претседателот на Русија.

Тој ја обвини „западната елита“ дека секогаш се „колонизатори кои дискриминираат и разликуваат нации од прва и втора класа“.

„Затоа постои русофобија. Затоа тие веруваат дека нивната цивилизација и неолиберализам се стандард за секого. Западната елита верува дека нивните гревови мора да ги прифатат сите. Мораме да ги потсетиме дека неоколонијалната политика започна во Средниот Години кога ја украдоа Индија, Африка, водеа војни против Кина кога мораа да се предадат поради трговијата со опиум. Горди сме на фактот дека во 20 век нашата земја беше авангарда против антиколонијалното движење. Уште една причина против русофобијата е тоа што не им дозволивме дополнително да ги ограбуваат тие земји“, рече претседателот на Русија.

Рускиот претседател го повика режимот во Киев итно да го запре оганот кој беснее од 2014 година и да се врати на преговарачката маса.

Путин не заборави да го спомене ни нуклеарното оружје, потсетувајќи пред присутните дека САД двапати користеле нуклеарно оружје.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 40 минути

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 1 час

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 2 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 5 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 6 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 8 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 9 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 21 час

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 24 часа

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 1 ден

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 1 ден

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Спортпред 1 ден

СП2022: Познати шест осминафинални двојки, се бараат уште две

Гостиварпред 6 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 2 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 7 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена