Поврзи се со нас

Занимливости

Расположението се менува и под влијание на боите

Објавено

на

Третманот со боја е дел од илјадагодишната историја на античките култури, кинеските, индиските, грчките, египетските.

За да бидете опуштени и да живеете со помалку стрес, опкружете се со бои. Хромотерапијата е холистички метод на третман кој користи различни бои за да го врати телото во рамнотежа. Под влијание на боите ни се менува расположението, се забрзува физичкото и психичкото закрепнување, телото се смирува и опушта, се „полниме“ со енергија. Затоа внесете бои во вашиот живот и обидете се да поминувате повеќе време во зеленило, бидејќи тоа најмногу придонесува за опуштање.

Како боите влијаат?

Зелена боја

Зелената боја исто така ја враќа емоционалната рамнотежа. Ги одмора очите, го воспоставува правилниот ритам на срцето, ја стимулира работата на бубрезите, ја смирува главоболката и нервозата. Таа е најефективната боја во борбата против стресот.

Црвена боја

Се смета дека црвената боја ја подобрува крвната слика, ја стимулира циркулацијата, мотивира и внесува радикални промени. Но, бидете умерени, премногу црвено ќе предизвика раздразливост.

Жолта боја

Жолтата боја поттикнува оптимизам и радост, ја подобрува концентрацијата и помага при донесување одлуки. Тоа е бојата на Сонцето и, според старогрчкото верување, бојата на боговите. Се поврзува со подобри ментални активности, отвореност кон нови можности и поттикнува будење на психичките способности и јасност на чувствата. Премногу жолта боја ќе предизвика ментална напнатост.

Сина боја

Сината е боја на смиреност, но и на контрола, помага при ментална напнатост и замор. Ја поттикнува креативноста, а корисна е и за ублажување на мигрена, болки во вратот и грбот и несоница. Во вишок на сина боја таа предизвикува несигурност и нестабилност.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 7 часа

Рекордно ниска површина под мраз на морето околу Антарктикот

Гостиварпред 8 часа

Расправија за паркинг во Гостивар завршила со напад

ИЗБОРИ 2024пред 9 часа

ДИК ги усвои Кодексот и Упатството за набљудување на претседателските и парламентарните избори

Гостиварпред 10 часа

„Врие“ од револт кај граѓаните од Бањица: Под шатори ќе спиеме на нивите, ја бараме ветената средба со Владата

Гостиварпред 11 часа

Петрова во Гостивар на средба со сметководители и посета на Управата за имотно правни работи

ИЗБОРИ 2024пред 12 часа

Утре почнува јавниот увид во Избирачкиот список

Видео емисиипред 13 часа

Фејзи и Ѓурчиновска: Поголема поддршка, обуки и информираност за руралните жени!

Вестипред 14 часа

Одржан молебен на гробот на Св. Кирил во Рим

Македонијапред 16 часа

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена