Поврзи се со нас

Спорт

Реал против Сити во четвртфиналето на Лигата на шампионите

Објавено

на

Двајца од најголемите фаворити во Лигата на шампионите – актуелниот освојувач на трофејот Манчестер Сити и најтрофејниот клуб на турнирот, Реал Мадрид ќе се сретнат во четвртфиналето, одлучи денешната ждрепка во Нион.

Победникот од оваа двојка во полуфиналето ќе се сретне или со Арсенал или со Баерн Минхен.

Екипата на Атлетико Мадрид, која во претходната фаза го елиминира Интер, ќе игра во четвртфиналето против Борусија Дортмунд, а Пари Сен Жермен и Барселона ќе спорат меѓу себе за пласман во полуфиналето.

Минатата сезона „граѓаните“ во полуфиналето ги совладаа „белите“ со вкупен резултат 5:1. Една година претходно, двата тима се сретнаа во иста фаза, но тогаш победник беше „кралскиот клуб“. Така, тоа ќе биде трета сезона по ред како Манчестер Сити и Реал Мадрид се среќаваат во нокаут фазата од Лигата на шампионите, како и четврта меѓусебна средба во претходните пет години.

Најдобриот стрелец на Баерн, Хари Кејн ќе се врати во Лондон за пресметката со Арсенал. Минатата сезона Баварците беа тие кои ги елиминираа „топчиите“ по успехот со вкупен резултат 10:2 во осминафиналето. Во досегашните 12 средби, Баерн победи седум пати, наспроти само три триумфи на Арсенал.

Првите натпревари од четвртфиналето ќе се играат на 9 и 10 април, а реваншите се една недела подоцна – на 16 и 17 април. Полуфиналните натпревари се на 30 април/1 мај и 7/8 мај, а финалето на Вембли е закажано за 1 јуни.

Ждрепка за четвртфиналето на ЛШ:

Арсенал – Баерн Минхен
Атлетико Мадрид – Борусија Дортмунд
Реал Мадрид – Манчестер Сити
Пари Сен Жермен – Барселона

Ждрепка за полуфинале:

Атлетико Мадрид/Борусија Дортмунд – ПСЖ/Барселона
Арсенал/Баерн Минхен – Реал/Манчестер Сити.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 12 минути

Четврти ден штрајк на приватните специјализанти, осуда за притисоците

ИЗБОРИ 2024пред 1 час

Скратени часови на 23 април и 7 мај во училиштата во кои ќе се гласа на изборите

Гостиварпред 2 часа

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Гостиварпред 4 часа

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 6 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 7 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 8 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 19 часа

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Здравје и убавинапред 20 часа

Дали замрзнатото овошје и зеленчук е исто толку добро како и свежото?

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена