Поврзи се со нас

Рецепти

Рецепт за здрав овошен сладолед во овие топли денови

Објавено

на

Бидејќи летните горештини пристигнаа, нема подобар начин да се разладите од домашен, освежителен сладолед. Разубавете ги вашите летни денови и уживајте во овој освежителен и вкусен здрав рецепт за кој ви треба само блендер или кујнски миксер за подготовка.

Овошен сладолед направен од бобинки

Уживајте во здрав, овошен сладолед со кремаста текстура, полн со свежи бобинки, без чувство на вина.

Состојки:

  • 2 чаши замрзнати бобинки по ваш избор (на пр. јагоди, малини, боровинки)
  • 1 зрела банана
  • 1/2 чаша грчки јогурт
  • 1 лажица мед
  • сок од половина лимон (по избор)

Подготовка:

Замрзнатото овошје оставете го неколку минути на собна температура за малку да омекне.

Во блендер измешајте го замрзнатото овошје, бананата, грчкиот јогурт и медот.

Ако сакате, додадете сок од лимон за да го подобрите вкусот на овошјето.

Измешајте ја смесата додека не стане мазна и кремаста.

Префрлете ја смесата во сад за замрзнување и ставете ја во замрзнувач најмалку 3 часа или додека целосно не се стегне.

Послужете и уживајте во овошниот здрав сладолед направен од бобинки!

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 4 недели

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена