Поврзи се со нас

Рецепти

Салата со пилешко филе, биволско сирење и прелив од мармалад од шипинка

Објавено

на

Ако сте од оние кои во лето сакаат лесни, брзи, но нутритивно богати оброци, тогаш имаме одличен предлог за вас. Раскошната салата со пилешко филе, биволско сирење, прелив од мармалад од шипинка и многу свеж зеленук е наш предлог летен оброк, а земајќи ги предвид сите возможни комбинации, тој може да биде доволно богат како целосен ручек.

Потребни состојки за 4 порции:

-пилешко филе 200 гр
-зелена салата 150 гр
-црвена салата 150 гр
-рукола 100 гр
-чери домати 150 гр
-биволско сирење 150 гр
-мед 2 лажици
-балсамико оцет 50 мл
-мармалад од шипинка 50 гр
-бадеми(сурови) 100 гр
-маслиново масло 30 мл
-сол
-бибер

Начин на подготовка:

Измијте и исечкајте го зеленчукот, исцедете ги и ставете ги во длабок сад. Додадете ги преполовените чери домати. Во мало тенџере ставете го балсамико оцетот заедно со мармаладот ​​од шипка и медот и загрејте ја смесата неколку минути, а потоа изладете ја. Зачинете го пилешкото филе со сол и бибер и пропржете го од двете страни до златна боја во тава (обична или на скара – што и да имате). Во сува тава од двете страни потпечете го биволското сирење на хартија за печење. Зеленчукот го зачинуваме со сол и маслиново масло, па го распоредуваме во чинии. Одозгора ставете ги печеното биволско сирење, парчиња пилешко филе и на крај завршуваме со прелив од шипинка. Посипете ги со сечканите бадеми. По желба, бадемите може да се испечат претходно во сува тава за да бидат поароматични.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 12 часа

Работи што не треба да ги чувате во автомобил

Гостиварпред 13 часа

Четирицикл удрил во бетонски столб во Гостивар, повредени две лица

Македонијапред 15 часа

Вакцинација против сезонскиот грип од средината на октомври

Гостиварпред 16 часа

Клучевите во брава, вратите незаклучени – Крадци во Гостивар лесно украле „сузуки алто“

Гостиварпред 17 часа

Петгодишен јубилеј на YCC Гостивар: Работиме неуморно да ја зајакнеме младината и создаваме трајни позитивни промени

Македонијапред 18 часа

Платите на наставниците се зголемуваат за 15%

Гостиварпред 19 часа

Пешачете и возете велосипед, порака од „Ден без автомобили“ во Гостивар

Гостиварпред 20 часа

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 21 час

Малеарди и Шеста зона без вода поради дефект

Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена