Поврзи се со нас

Технологија

Робот диригираше со Националниот оркестар на Јужна Кореја

Објавено

на

Робот од јужнокорејско производство диригираше со Националниот оркестар на Јужна Кореја, на концерт во Сеул за прв пат во историјата на земјата.

Роботот наречен „ЕвеР 6“ со две раце, висок 180 сантиметри, дизајниран од Корејскиот институт за индустриска технологија го имаше своето деби во Националниот театар на Кореја, предводејќи 60 музичари на националниот оркестар.

За време на својот настап, роботот ги впери своите сини очи кон музичарите, не трепнувајќи и тресејќи ја главата во ритамот на музиката. Роботот потоа се поклони пред публиката. Околу 950 гледачи го поздравија со овации.

„Дојдов овде и се прашував дали роботот може да настапи без да направи грешка. Сфатив дека е во совршена хармонија со музичарите. Тоа беше сосема нов свет за мене“, изјави еден од гледачите за АФП.

Сепак, роботот не може да ja слушне музиката или да импровизира во реално време во случај некој музичар да направи грешка.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 3 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 3 недели

Во уникатната библиотека на гостиварецот Јанко Билбилоски: Ретки и први изданија, буквари, читанки, монографии…Полици кои сведочат за времиња, луѓе, настани

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена