Поврзи се со нас

Вести

Threads, ривалот на Твитер, привлекува корисници со неверојатна брзина

Објавено

на

Threads, ривалот на Мета на Твитер, привлекува корисници со неверојатна брзина, собирајќи 10 милиони регистрирани за само седум часа, според ко-основачот и извршен директор Марк Зукерберг. Но, долгоочекуваната нова услуга, која бара профил на Инстаграм за да се вклучи, содржи контроверзна одредба: бришењето на профилот на Threads бара бришење на поврзаната сметка на Инстаграм!

Во „Дополнителна политика за приватност“, Мета објаснува: „Можете да го деактивирате вашиот профил на Threads во секое време, но вашиот профил на Threads може да се избрише само со бришење на вашиот профил на Instagram“.

Threads, апликација за разговор базирана на текст е алтернатива од висок профил на платформата за социјални медиуми Твитер во сопственост на Илон Маск.

Инстаграм, популарната платформа за споделување фотографии со повеќе од 2 милијарди корисници, во средата ја објави оваа апликација за корисниците во повеќе од 100 земји. Апликацијата, најновата во низата брзорастечки ривали на Твитер, се чини дека е најпосакуваната досега.

Во објава на Threads, Зукерберг ја објасни визијата што ја има за новата апликација: „Мислам дека треба да има јавна апликација за разговор со преку милијарда луѓе на неа. Твитер имаше шанса да го направи ова, но не успеа. Се надевам дека ние тоа ќе го направиме“.

Зукерберг има изјавено дека апликацијата привлекла 10 милиони регистрирани за само седум часа, споделувајќи емотикони што укажуваат на тоа дека бил презадоволен од приемот. Брзината до 10 милиони ја прави Threads најбрзо растечката апликација за потрошувачите.

Голем број брендови, вклучително Netflix, Amazon, Pepsi, исто така, ја покажаа својата доверба во Threads со регистрирање на апликацијата. Сепак, многу големи имиња се уште ги немaат направено своите профили на Threads.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 39 минути

Зачини кои го поттикнуваат согорувањето на калориите

Вестипред 13 часа

Работи што не треба да ги чувате во автомобил

Гостиварпред 14 часа

Четирицикл удрил во бетонски столб во Гостивар, повредени две лица

Македонијапред 16 часа

Вакцинација против сезонскиот грип од средината на октомври

Гостиварпред 17 часа

Клучевите во брава, вратите незаклучени – Крадци во Гостивар лесно украле „сузуки алто“

Гостиварпред 18 часа

Петгодишен јубилеј на YCC Гостивар: Работиме неуморно да ја зајакнеме младината и создаваме трајни позитивни промени

Македонијапред 19 часа

Платите на наставниците се зголемуваат за 15%

Гостиварпред 20 часа

Пешачете и возете велосипед, порака од „Ден без автомобили“ во Гостивар

Гостиварпред 21 час

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена