Поврзи се со нас

Технологија

YouTube тестира онлајн игри

Објавено

на

Компанијата Google сака онлајн игрите да станат нов извор на приход за YouTube и ги покани работниците да тестираат нов производ наречен Playables, кој им овозможува на корисниците пристап до онлајн игрите преку популарната видео услуга. Нема да биде важно кој уред се користи, бидејќи игрите ќе бидат достапни на мобилни уреди, но и на десктоп.

Корисниците ќе можат да ги репродуцираат на веб-страницата на YouTube користејќи прелистувач или преку апликација за мобилни телефони со оперативни системи Android и iOS. Во моментов има неколку игри достапни за тестирање, а спомнат е и Stack Bounce. Тоа е аркадна игра поддржана од реклами каде играчите со топка соборуваат цигли. YouTube веќе заработува пари од преносите на игри во живо, но овој производ ќе претставува уште еден извор на приходи од индустријата во време на намалени трошоци за рекламирање.

YouTube има огромна публика која редовно го посетува, па затоа промовирањето на нов производ нема да биде проблем. Playables ќе бидат повеќе слични на гејмерскиот производ на Netflix кој им нуди на претплатниците пристап до едноставни игри преку мобилни уреди. Нетфликс има големи амбиции за својата иницијатива за игри и работи на проширување што вклучува тестирање ТВ игри и користење на мобилни телефони како контролери.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Спортпред 13 часа

Тајсон Фјури и Олександр Усик по 25 години ќе боксуваат за шампион во тешка категорија

Избори 2024пред 15 часа

ДИК: Прегласување и разрешени избирачките одбори во избирачките места 1470/1, 1470, 1194, 1202, 1844, 1272 и 2101

Гостиварпред 17 часа

Поставени нови иновативни корпи за отпушоци во центарот на Гостивар

Здравје и убавинапред 20 часа

Светски ден на ретката болест порфирија

Спортпред 2 дена

Мбапе ќе потпише 5-годишен договор со Реал и ќе зема 15 милиони евра годишно плата

Македонијапред 2 дена

УЈП ги потсетува граѓаните да ги проверат своите годишни даночни пријави за 2023

Гостиварпред 2 дена

Генералка викенд 2024 – Гостивар заеднички исчистен на неколку локации

Гостиварпред 2 дена

Советот на Општина Гостивар одобри јавно-приватно партнерство за поставување соларни панели на општински објекти

Гостиварпред 2 дена

Приведен жител на Дебреше поради закани и кражба на мобилен телефон

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена