Поврзи се со нас

Гостивар

Саем за вработување и кариера во Гостивар: Агим од Гостивар да работи во Минхен, но и Јосипа од Загреб да работи во Тетово

Објавено

на

  Во Младинскиот ресурсен центар I Can во Гостивар денес беше отворен дводневниот Саем за вработување и кариера. Над дваесет компании од Полошкиот регион пред младите ги претставуваат можностите за практиканство, обука, вработување, а предвидени се и повеќе дискусии и презентации.

  Целта на настанот е директно поврзување на младите невработени лица со приватниот сектор од Полог, пополнување на отворени работни места во компаниите, како и поттикнување дискусија за соодветните модели за младинско активирање на пазарот на трудот.

  Во своето обраќање на отворањето на Саемот, вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи се осврна на Националната стратегија за развој и нагласи дека во земјава за младите треба да се креираат услови и простор кои ќе ги направат конкурентни на пазарот на труд било каде.

  „Честопати зборуваме за тоа како да ги задржиме младите дома, но мислам дека тоа не треба да ни биде цел, ниту треба да ги држиме да прават или не прават било што, туку треба да им креираме услови и доволно сигурен простор во кои тие ќе можат да бидат целосно слободни. Држава во која ќе може да ги реализираат своите потенцијали, но доколку одлучат да ги стават на предизвик и во странство да се сигурни дека се доволно способни за било каде во светот, дека нашето образование и труд ги подготвило. Миграцијата е процес кој овозможува размена и која сите ги прави побогати за искуство, но бегањето не е иста таква приказна, ние треба да се бориме за нашите млади да не бегаат, туку да наоѓаат подобри места за живот или за работа, само така може да размислат да се вратат во нашата земја. Сакам да видам дека Петар од Охрид оди и работи во Брисел на позиција која го возбудува во секоја негова ќелија, но и Ханс од Холандија да дојде да работи во Битола. Агим од Гостивар да работи во Минхен, но и Јосипа од Загреб да дојде да работи во Тетово.“, рече Битиќи.

  Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, зборуваше за активните мерки на Владата насочени кон младите и за нивно вработување и остручување, како и други мерки за поддршка младата генерација.

  „Вложувањето во младите е вложување во иднината на една држава, сите сме ја слушнале оваа реченица, која носи длабока и силна порака. Капацитетот и успешноста на младите зависи од тоа колку сите ние создаваме можности и услови за напредок на младината. Во таа насока креирањето на политики кои ќе значат подбри услови на младите на пазарот на труд е приоритет на Министерството за труд и на Владата и преку развиување на системски пристап се соочуваме со сите предизвици. Тука би ги истакнала оперативните мерки за вработување преку Оперативниот план, воведувањето на Гаранцијата за млади, Законот за практиканство, за младински додаток и за младинско учество и политики. Мерката за самовработување на пример има 100% реализаицја, мерката за ИТ вештини исто така 100% реализаицја и генерално самиот Оперативен план за 2021 година имаше 94,6% реализација, со него опфативме 11.292 лица од кои 66% се токму млади до 29 години“. истакна министерката.

  Говорници на отворањето беа и претседателот на Советот на Општина Гостивар, Ваљбон Лимани, градоначалникот на Општина Тетово, Билал Касами, ректорот на УЈИЕ, Абдулменаф Беџети и постојаниот претставник на УНДП, Армен Григоријан.

  Саемот продолжува со панел дискусии, тренинзи, мотивациски говори и презентација на Младинскиот ресурсен центар.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Македонијапред 9 минути

  МВР: 47 полициски службеници се повредени на вчерашниот протест

  Македонијапред 15 минути

  Зголемен интензитетот на сообраќај, нема подолги задржувања на границите

  Занимливостипред 12 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 14 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 16 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 17 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 19 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 19 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 20 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 22 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 23 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 24 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Гостиварпред 2 недели

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена