Поврзи се со нас

Технологија

Повеќе од 70 % од инвеститорите заработиле пари од биткоин

Објавено

на

Криптовалутите повторно се интересни за инвеститорите, што се одрази на нивната вредност и воопшто на активностите на пазарот. Позитивно ќе влијае и фактот дека повеќе од 70 проценти од оние кои инвестирале во биткоин заработиле пари од него.

Според направените истражувања објавено е дека 70,43 отсто од инвеститорите не само што ги вратиле вложените пари во биткоин, туку и заработиле. 24,13 отсто од нив останале без пари, а 5,44 отсто од нив ниту ги вратиле ниту ги изгубиле.

Така, биткоинот остана најпрофитабилната криптовалута за инвестирање. И има потенцијал да им донесе повеќе профит на оние кои се обраќаат кон него. Затоа што моментално вреди нешто повеќе од 24.000 евра, што значи дека се уште има простор да се сруши рекордот од 2021 година кога достигна речиси 60.000 евра на 10 ноември.

Покрај биткоинот, многу е профитабилно да се инвестира во етериум бидејќи 66,52 отсто од инвеститорите заработиле пари од него, а 29,18 отсто го изгубиле. Lido Staked Ethereum е исто така профитабилен бидејќи 62,67 отсто од инвеститорите заработиле пари од него.

Сепак, има и криптовалути кои се изгубени, како што е кардано, кој бил позитивен само во 12,22 отсто од случаите, а од него биле изгубени пари во дури 81,51 отсто од случаите. Криптовалута што губи е и полигонот, од кој загуби се направени во 84,57 проценти од случаите, а добивки се направени само во 12,74 проценти од случаите.

Податоците се за јули оваа година, а оние за половина од годината исто така велат дека на пазарот на биткоин се генерирани дури 4,2 трилиони американски долари.

Ако некој размислува дали вреди да се проба вложување во биткоин, се чини дека времето е идеално. Секако, секогаш ќе има одреден ризик, но пазарот останува на позитивни нивоа во текот на оваа година.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 11 часа

Внимавајте кога подгревате одредена храна, можни се опасности

Македонијапред 12 часа

Итна набавка на лекот „фезго“, јавно побара пациентка со канцер

Гостиварпред 14 часа

Гостиварецот Златко Панзов добитник на наградата „Драги“ за најдобар книжевен превод

Гостиварпред 14 часа

Хуманитарното здружение „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар ќе ги субвенционира еднодневните екскурзии на ученици во социјален ризик

Гостиварпред 16 часа

41 годишник нападнат од куче скитник на улица во Гостивар

Македонијапред 16 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Вестипред 17 часа

Англија забрани пластичен прибор за јадење и чинии за еднократна употреба

Гостиварпред 19 часа

Трагична несреќа на патарина во Гостивар, загина 18 годишно момче

Гостиварпред 19 часа

Детска недела во градинките во Гостивар со работилници, музика, игри, посети

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена