Поврзи се со нас

Парламентарни избори 2020

СДСМ Гостивар: Изборите на 15 јули се за спас на државата, за функционални институции

Објавено

на

„СДСМ е носител на одговорна власт. Нашата одговорност е потврдена во континуитет, се потврдува и сега. Затоа, преземаме чекор за да им олесниме на сите граѓани веднаш да заврши оваа игра на нерви од која најмногу страда народот.

Ни треба активно Собрание – домот на демократијата, домот на народните претставници мора да биде активен.Ни треба целосно фунцкионална политичка влада. Тоа треба да им го озовоможиме на сите, пред се на граѓаните, а потоа и на власта и на опозицијата.

Мораме да си ги спасиме државата и народот од каков било ризик од дополнително влошување на ситуацијата. Поголема криза од ова нема да можеме да издржиме со техничка влада и без Собрание.

Изборите се за спас на државата, 15 јули е денот за одлука на граѓаните

За да не страда народот и за да им се овозможи на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ на дело да ја покажат својата одговорност, го заклучивме 15 јули како конечен, последен и единствен датум за избори на кои гарантирано ќе учествува опозицијата.Во таква ситуација, изборниот ден ќе биде на 15 јули, среда, неработен ден за сите граѓани.13-ти и 14-ти јули односно понеделник и вторник ќе бидат денови за гласање на болни и изнемоштени лица, вклучително и граѓаните кои се позитивни на коронавирусот дома или во болници, сите што се во само-изолација и сите хронично болни граѓани. Молкот ќе настапи на крајот на денот 12-ти јули, недела.

Ова е за спас на државата. ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски се повикани да одговорат и да влезат во демократскиот процес заедно со сите други политички чинители во земјава.

15 јули е ден за гласање, ден за одлуки и за спас на државата од кризата во која влеговме. 15 јули е ден на кој граѓаните ќе потврдат дека продолжуваме на правиот пат, патот кон развој и напредок, кон економски раст и интеграција.

Мицкоски ќе ја добие казната од граѓаните за неговото неодговорно и незрело однесување

Во време на сериозна пандемија Христијан Мицкоски ќе остане запаметен како незрел, несериозен и неодговорен политичар чие однесување е закана за јавното здравје. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку прекршување на забраните, преку деструктивното однесување, преку лажните вести се обидуваа да го саботираат и здравствениот и економскиот и политичкиот систем. Граѓаните многу добро гледаат кој е одговорен, а кој не, кој се грижи за граѓаните, а кој не. Затоа, на 15 јули, Мицкоски ќе ја добие казната од граѓаните за неговото неодговорно и незрело однесување кое е на штета на државата

ВЕТУВАМЕ ОДГОВОРНА КАМПАЊА ВО КОЈА ЗАШТИТА НА ЗДРАВЈЕТО НА ГРАЃАНИТЕ ЃЕ БИДЕ ПРВ ПРИОРИТЕТ

СДСМ ќе води одговорна кампања како што и доликува на државотворна и зрела партија. Сите наши активности во следниот период ќе бидат исклучително организирани и спроведени почитувајќи ги мерките за заштита. Како што одговорно се однесувавме во епидемијата, како што одговорно се бориме со пандемијата штитејќи го јавното здравје, така одговорно ја водиме кампањата. СДСМ докажа дека знае и умее да делува во интерес на граѓаните, така ќе се однесуваме и во кампањата. Ги откажуваме митинзите, големите собири и сите потенцијално ризични настани, на сметка на други активности со кои ќе ја испратиме нашата порака, но и ќе го заштитиме здравјето на нашите активисти, членови и на сите граѓани.“

Соопштение на ОО СДСМ Гостивар

Сподели ја веста:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена