Поврзи се со нас

Македонија

Се поголем интерес кај македoнските граѓани за работа во Словенија

Објавено

на

Словенија во првите десет месеци од годинава има издадено 3.688 согласности за единечна дозвола за престој и работа за македонски државјани, што е за 40 проценти повеќе од истиот период лани, ова беше истакнато на денешниот настан „Живот и работа во Словенија“ кој се одржа во Скопје.

На настанот присуствуваше и амбасадорот на Словенија во Македонија Грегор Прескер кој рече дека Словенија има голема потреба од квалификуван персонал, а заинтересираноста кај макеоднските граѓани за работа во Словенија е голем.

-Овој настан го организираме по вторпат токму поради големиот интерес на македонските државјани. Многу е важно на овој настан да ги инфомираме сите можни идни работници во Словенија за потребните услови. Присутни се сериозни фирми од Словенија кои ќе дадат точни, релевантни информации за вработувањата. Бараме добар квалификуван кадар, ние сме убедени дека таков кадар имаме во Македонија, изјави амбасадорот на Словенија Прескер.

Информира дека македонските граѓани најзаинтересирани се за работа во здравствените установи, домови за стари лица, градежништво и угостителство.

Главната координаторка на настаните за вработување од заводот за вработување на Словенија, Анка Роде, рече дека настанот го организирале на барање на самите работодавци од Словенија.

-Да не беше интересот толку голем немаше да идеме тука, од страна на работодавците добивме барање за повторно да се одржи овој ннастан со цел да добиеме висококвалификувана и мотивирана работна сила,истакна Роде.

Додаде дека заинтересираноста е видлива и кај студентите кои се уште не ни завршиле со нивните студии.

На настанот се претставија 30 истакнати словенечки работодавачи од цела Словенија, кои нудат можности за работа и живот и заедно вработуваат повеќе од 20.000 работници. Најголем дел од нив се од здравствената и социјалната заштита и градежната индустрија, а присуствуваа и работодавачи од повеќе области како производство, транспорт и складирање, технички дејности, угостителство.

Целта е претставување на тековните потреби на истакнатите словенечки работодавци, кои се соочуваат со значителен недостиг на кадар, обезбедување веродостојни информации за условите за живот и работа во нашата држава со цел да се обезбеди соодветна заштита на работниците дел од работната миграција, како и овозможување на индивидуално кариерно советување за сите баратели на работа.

Настанот се одржува во организација на Заводот за вработување на Република Словенија.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 6 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 8 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 9 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 10 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 11 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 12 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 13 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 14 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 15 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 15 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена