Поврзи се со нас

Спорт

Шаховскиот клуб Гостивар со учество на државното Екипно првенство (прва лига)

Објавено

на

Во Охрид од 26.08 до 01.09 се одржа екипното првенство во шах (Прва лига) на Македонија за мажи и жени за 2023 година.

Во двете конкуренции настапуваа по 8 екипи, кои играа 7 кола по Бергер систем, односно секој со секого.

Титулата државен екипен првак ја освои ШК Алкалоид од Скопје во машка и женска конкуренција.

Интересно е да се одбележи дека во поедини екипи настапија повеќе звучни шаховски имиња од странство, што придонесе првенствата да добијат уште повеќе неизвесност и поголем квалитет.

Шаховскиот клуб Гостивар во машка конкуренција го освои петтото место, а во женска конкуренција го освои седмото место.

За машката екипа на ШК Гостивар настапија:

 • Душан Стефановски
 • Саит Зибери
 • Воислав Мерџаноски
 • Ахмет Саллмани
 • Ацко Стојкоски
 • Хедон Мифтари
 • Никола Џукиќ
 • Марјан Петров
 • Ванчо Стаменков
 • Сашо Симјаноски

За женската екипа на ШК Гостивар настапија:

 • Аница Андоноска
 • Тамара Јованоска
 • Матеја Поповиќ
 • Оливера Николовска
 • Патрисиа Нејманова
Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена