Поврзи се со нас

Вести

Што знаеме за кинеските вакцини Синовак и Синофарм

Објавено

на

  Кинеските производители на вакцини „Синовак“ и „Синофарм“ од јуни месец имаат потпишано договор за споделување на вакцините преку „Ковакс“, чија цел е дистрибуција на вакцини во посиромашните земји. Со тоа, кинезите им ставија на располагање 110 милиони дози од вакцините како дел од Ковакс системот и се користаст во повеќе од 80 земји во светот.

  Според кинеската национална здравствена комисија, Кина аплицирала повеќе од милијарда дози од своите вакцини за своите жители. 

  И Синофарм и Синовак, одобрени се од Светската здравствена организација (СЗО) за итна употреба. Но, и двете вакцини со натпис „Made in China“ важат за вакцини кои се користат во земјите со ниски и средни приходи. Во Република Северна Македонија овие вакцини се најзастапени, односно најголемиот дел од масовната имунузација се врши со Синофарм и Синовак.

  Што знаеме за кинеските вакцини?

  Кинеските вакцини се разликуваат од пристапот што го користат Модерна и Фајзер, кои распоредуваат гласник РНК (mRNA), генетски материјал што им дава на клетките инструкции за поставување на одбрана од коронавирусот. Синофарм и Синовак се – инактивирани вакцини.

  Овие вакцини обично имаат помалку несакани ефекти, иако поради адјувансот некои инактивирани вакцини може да предизвикаат поголема болка на местото на инјектирање.

  СИНОВАК

  Како функционира вакцината Синовак?

  Биофармацевтската компанија „Синовак“ со седиште во Пекинг стои зад „КоронаВак“, – инактивирана вакцина. Синовак функционира со користење на убиени вирусни честички, само за да го изложи имунолошкиот систем на телото на вирусот, без да ризикува развој и ширење на болеста.

  „Ерфинити“, компанија која ги анализира научните податоци, соопшти дека оваа година би можеле да се произведат дури 2,9 милијарди дози на Синовак – повеќе од 943 милиони се веќе испорачани.

  Колку е ефикасен Синовак?

  СЗО рече дека студиите покажале дека вакцината на Синовак спречила зараза кај 51% од вакцинираните, а тешка Ковид-19 слика и хоспитализација кај 100% од испитаната имунизирана популација.

  Во извештајот се додава дека само неколку возрасни лица на возраст над 60 години учествувале во клиничките испитувања, така што ефикасноста не може прецизно да се процени над таа возрасна група.

  Според една студија објавена во New England Journal of Medicine, која покажува резултати од Чиле, Синовак има стапка на ефикасност од 65,9% против Ковид-19, 87,5% е ефикасна во спречување на хоспитализација и 86,3% ефикасна во спречување смрт, пренесува Ројтерс.

  Во студиите во Бразил, каде до сега се испорачани 68 милиони дози. Синовак се покажал како 100% ефикасен против тешки форми на болеста, како и хоспитализација, пишува БиБиСи.

  СИНОФАРМ

  Како функционира вакцината Синофарм?

  Како и Синовак, тоа е – инактивирана вакцина, која предизвикува производство на антитела кои се борат против коронавирусот. Вирусот е убиен пред да се инјектира во телата на луѓето, така што не може да го пренесе Ковид-19.

  Синофарм е единствена кинеска вакцина која јавно ги објави службените резултати од испитувањата.

  Ефикасноста на вакцините Синофарм

  Кинеската национална фармацевтска група, или Синофарм, разви две вакцини, и двете преку својата подружница China National Biotec Group (CNBG). Вакцина БИБП, развиена преку подружницата на  Пекиншкиот институт за биолошки производи, онаа што се користи кај нас, според Синофарм има стапка на ефикасност од 79% против симптоматска и хоспитализирана болест за сите возрасни групи заедно, третата фаза на студии се спроведени во десет земји низ целиот свет, вклучувајќи го и Бахреин во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), Перу, Мароко, Аргентина, Јордан и Пакистан, каде резултатите на ефикасност варираат од 70% до 86%.

  Другата вакцина на Синофарм, развиена преку единица во Вухан, ја нема на лисата за итна употреба од СЗО.

  Последните податоци за кинеските вакцини кои испливаа во јавноста пред неколку дена, велат дека процентот на заштита од зараза на кинеските вакцини е мал, но сепак ги исполнуваат условите да ја имаат дозволата од СЗО.

  За Синовак стои 51% заштита од зараза и 100% заштита од потешка форма и хоспитализација, додека за Синофарм наведено е 50,4% заштита од зараза и 94% за заштита од потешка форма на болеста.

  Ова никако не значи дека овие не се добри вакцини – туку значи дека затвореноста и неподготвеноста да се споделат и обезбедат податоци не дава голема можност прецизно да се обноват клиничките студии, што влијае на увидот во својствата на овие вакцини.

  Извори: BBC, Reuters, DW.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Локални избори 2021пред 2 часа

  Бејта во придружба на Филипче во посета на Дутлок: Поддршка од Владата за проектите во Гостивар

  Вестипред 4 часа

  Повик за десет стипендии за 2021/2022 година на Политехничкиот универзитет во Италија

  Локални избори 2021пред 5 часа

  Алтернатива ја потврди поддршката на коалициските кандидати во Гостивар, Врапчиште и уште 5 други општини

  Македонијапред 7 часа

  Нови 511 позитивни на корона, 10 смртни случаи

  Гостиварпред 8 часа

  Во Гостивар приведено лице заради нарушување на ЈРМ

  Гостиварпред 9 часа

  Пораст на бројот на заразени со коронавирус во земјава, во Гостивар мирно

  Гостиварпред 10 часа

  Нападнат и ограбен малолетник на улица во Гостивар

  Македонијапред 11 часа

  Зимското сметање на времето почнува во предизборната ноќ меѓу 30 и 31 октомври

  Здравје и убавинапред 12 часа

  Пет намирници за подобра меморија

  Здравје и убавинапред 24 часа

  Неколку свети за побистар ум

  Локални избори 2021пред 1 ден

  „На Ахмети му посакувам успешна пензија за месец-два“ – рече Таравари

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Бејта заедно со Нуредини и Бочварски во посета на Циглана

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Поддршка на кандидатите на БЕСА во вториот круг, повикаа од Алијанса за Албанците

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 дена

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Локални избори 2021пред 2 дена

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 1 недела

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Гостиварпред 4 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Локални избори 2021пред 3 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 9 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!