Поврзи се со нас

Занимливости

Сите живи американски претседатели се директни потомци на робовладетели, освен Трамп

Објавено

на

Американскиот претседател Џозеф Бајден и сите живи поранешни претседатели на САД, освен Доналд Трамп, се директни потомци на сопственици на робови, се нагласува во заклучоци на истражување од новинската агенција Ројтерс објавено на нивната Веб-страница.

Според агенцијата, предците на Џими Картер, Џорџ Буш, Бил Клинтон и Барак Обама имале робови.

Дел од фактите од истражувањето:

  • Најмалку 100 членови на сегашниот Конгрес се директни потомци на предци кои имале црнци како робови – 28 отсто од републиканците и 8 отсто од демократите.

  • Во групата се републиканските сенатори Мич Меконел, Линдзи Греам, Том Котон и Џејмс Ланкфорд и демократите Елизабет Ворен, Тами Дакворт, Џин Шахин и Меги Хасан.

  • Претседателот Џо Бајден и секој жив поранешен претседател на САД, освен Доналд Трамп, се директни потомци на робовладетели: Џими Картер, Џорџ Буш, Бил Клинтон и Барак Обама.

  • Гувернерите на 11 од 50 американски држави во 2022 година биле потомци на робовладетели, како и двајца судии од Врховниот суд на САД.

  • Конгресните робовладетели беа меѓу најбогатите во Америка пред Граѓанската војна; три четвртини беа меѓу најбогатите 10 отсто.

  • Во истражувањето на американската политичка елита, Ројтерс пронајде имиња на повеќе од 700 луѓе робови кои биле поробени од предци на актуелните лидери.

  • Околу 23 отсто од испитаниците на новата анкета на Ројтерс/Ипсос рекле дека знаејќи дека предците на кандидатот имале робови ќе ги направи помалку веројатно да гласаат за тој кандидат, а белите испитаници рекле дека се свесни дека имаат предок робовладетел.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 58 минути

Зачини кои го поттикнуваат согорувањето на калориите

Вестипред 13 часа

Работи што не треба да ги чувате во автомобил

Гостиварпред 14 часа

Четирицикл удрил во бетонски столб во Гостивар, повредени две лица

Македонијапред 16 часа

Вакцинација против сезонскиот грип од средината на октомври

Гостиварпред 17 часа

Клучевите во брава, вратите незаклучени – Крадци во Гостивар лесно украле „сузуки алто“

Гостиварпред 18 часа

Петгодишен јубилеј на YCC Гостивар: Работиме неуморно да ја зајакнеме младината и создаваме трајни позитивни промени

Македонијапред 19 часа

Платите на наставниците се зголемуваат за 15%

Гостиварпред 20 часа

Пешачете и возете велосипед, порака од „Ден без автомобили“ во Гостивар

Гостиварпред 21 час

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена