Поврзи се со нас

Рецепти

Слатко задоволство на многу генерации: Рецепт за лесна подготовка на туфахија

Објавено

на

Оние малку повозрасни генерации со задоволство се сеќаваат на традиционалните рецепти, што солени, што слатки кои ни ги приготвуваа нашите баби.

Во продолжение ви нудиме еден таков супер деликатес, кој ќе ве врати во детството, а кога станува збор за туфахија, тогаш со сигурност и многу брзо ќе исчезне од трпезата.

Состојки:

  • 10 јаболка
  • 500гр шеќер
  • 500мл вода
  • 150гр мелени ореви
  • сок од лимон
  • 1 лажица млеко
  • 1 лажица ванилин шеќер

Подготовка:

Излупете ги сите јаболка и полека и нежно извадете го централниот дел или издлабете ги јаболката вадејќи ги сите семки.

Во тенџере истурете ги водата, шеќерот и сокот од лимон за да го направите сирупот. Кога ќе зоврие, нежно спуштете го јаболкото. Гответе ги околу 15 минути, само внимавајте да не се распаднат. Кога едната страна е сварена, полека свртете ги на другата страна, доколку не се свртат сами.

Извадете ги јаболката од сирупот и оставете ги да се изладат , по можност на собна температура, а подоцна можете да ги ставите во фрижидер.

За тоа време додека јаболката се ладат, истурете ги оревите со врелото млеко во кое претходно сте го полиле ванилиниот шеќер, па со таа смеса наполнете ги издлабените јаболка.

По желба можете да ги декорирате со шлаг или и да ги чувате во фрижидер до сервирање.

Останатото е вистинско задоволство.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Спортпред 13 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена