Поврзи се со нас

Рецепти

Сушени домати во рерна

Објавено

на

Доматите одлично одат во комбинација со разни јадења, поради популарноста и кога не е во сезона може да се најде на полиците на продавниците, а најчесто го користиме за подготовка на разни салати и сосови. Но ако јадете домати надвор од сезона, веднаш ќе забележите дека го немаат истиот вкус на вистински домат, па затоа е многу подобро да избирате сорти од ова овошје во зима.

Сушените домати на масло се многу популарни во медитеранската кујна и одлично се комбинираат со печено месо, а најчесто се служат сами како прилог. Самата подготовка е многу едноставна, затоа одвојте малку слободно време оваа година и израдувате ги вашите најблиски со вкусни, домашни суви домати. Во продолжение е рецептот за оваа вкусна зимска храна.

Подготовка на сушени домати:

За подготовка на зимска храна најчесто се користат сорти кои даваат помали плодови, како што се чери доматите. При купувањето домати најважно е да се внимава на изгледот на овошјето. Изберете ги оние кои имаат здрав изглед, задоволителна боја и цврстина. Избегнувајте ги оние кои се премногу меки на допир и содржат кафени дамки и оштетувања на површината.

Потребни состојки:

  • Домати (количина по желба)
  • Сол

Подготовка:

Измијте го доматот, исечете го на половина и извадете ја пулпата. Загрејте ја рерната на 100°C. Обложете ја тавата со хартија за печење и наредете ги доматите исечени нагоре, оставајќи празнина меѓу нив за да може слободно да тече воздухот. Бидејќи доматите ќе се намалат многу кога ќе се исушат, внимавајте да не додадете премногу сол. Само малку посолете ги. Користете какви било зачини што ги сакате. Сувите зачини најдобро одговараат на домашните суви домати. Можете да ги додадете на крајот или да ги посипете на почетокот и да ги печете со нив.

Ставете ја тавата со домати во рерна. По 2, 2 и пол часа, нежно притиснете ги со лажица за готвење. Ова ќе им помогне да се исушат побрзо. Само внимавајте бидејќи можат да ве испрскаат!

Доколку забележите дека доматите на крајот не се целосно суви, можете да продолжите со печењето или да ги оставите во исклучена рерна да се исушат целосно, по што можете да ги чувате по желба, во маслиново масло, оцет или дури и да ги замрзнете. Но според медитеранската кујна, најубави се кога ќе ги ставите во тегла со маслиново масло.

Сушените домати во рерна се многу вкусни. Освен што се незаменлив начин за конзервирање, доматите сушени во рерна и потоа складирани во маслиново масло даваат фантастичен вкус на матените јајца наутро, како и на тестенините.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 минути

Закани и напад врз сопственик на локал во Гостивар заради долгови

Гостиварпред 2 часа

Врнежи од дожд утре и во петок

Гостиварпред 4 часа

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 5 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 6 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 7 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 8 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 9 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 10 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена