Поврзи се со нас

Гостивар

Сметката за струја на болницата во Гостивар за август е 45.536 евра-Неиздржливо е, велат од Управата

Објавено

на

Од општата болница „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар утрово алармираа дека поскапувањето на електричната енергија станува сериозен проблем за установата.

„Земајќи го предвид трендот на поскапување на потрошената електрична енергија по (KWh) и согледувајќи дека цената на електричната енергија бележи драстичен пораст од 3,70 ден на 35,93 ден (зголемување за 32,23 ден или 871 %), ние како институција започнавме да ги преземаме сите неопходни мерки (ограничувања) за намалување на потрошувачката на електричната енергија во наредните месеци, бидејќи трошоците се навистина неиздржливи.

Од финансиските анализи што ги направивме, врз основа на официјална документација и споредувајќи ги фактурите за месец август 2018/2019/2020/2021 и 2022 година добиени од добавувачите Fuente Dynamics и ЕВН групацијата кои ја снабдуваат нашата институција со електрична енергија, се забележува дека како резултат на поскапувањето на електричната енергија, фактурата за месец август 2022 година во однос на фактурата за месец август 2021 година бележи пораст од 451%.

  • Фактура за месец август 2018 година (431.457 ден, 7.015 евра),

  • Фактура за месец август 2019 година (465.663 ден, 7.571 евра, +8% зголемување во однос на месец август 2018 година),

  • Фактура за месец август 2020 година (379.202 ден, 6.166 евра, -23% намалување во однос на месец август 2019 година),

  • Фактура за месец август 2021 година (507.872 ден, 8.258 евра, +34% зголемување во однос на месец август 2020 година),

  • Фактурата за месец август 2022 година (2.800.517 ден., 45.536 евра, +451% зголемување во однос на месец август 2021 година).

Сметаме дека сите јавни здравствени установи во нашата држава се соочени со овa проблемaтика и со жалење може да констатираме дека доколку оваа висока цена на струјата продолжи и во наредните месеци, ќе биде многу тешко да се менаџира, функционира и да се реализираат сите проекти и основни планови.“, стои во објавата на болницата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Македонијапред 48 минути

Oд утре леб и за 32 денари, поевтини млечни производи по Нова година

Верувале или не ?!пред 13 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 16 часа

Рок до 5 декември за супервештачењето за несреќата кај Ласкарци

Гостиварпред 17 часа

Во Гостивар уапсени две лица и спроведени во затвор

Македонијапред 18 часа

Катастарските услуги поскапени во просек за 25 до 30 % и се на реално ниво, вели Тунџев

Спортпред 19 часа

Натпреварите од СП во Катар од денес во нови термини

Гостиварпред 19 часа

Мајка од Гостивар ја пријавила ќерката за исчезната

Македонијапред 20 часа

Почина неврохирургот Д-р Јовица Угриновски

Гостиварпред 21 час

Пожарникарите локализираа пожар во куќа во Гостивар

Македонијапред 21 час

Претседателката на судски совет Црвенковска си поднесе неотповиклива оставка

Македонијапред 23 часа

МОН: Дел од новите учебници за основно испорачани, родителите да не се трошат за копирање

Македонијапред 1 ден

Месна индустрија: Ако се укинат давачките на увозните суровини поевтинување на производите за над 10%

Македонијапред 1 ден

Исплата на ноемвриските пензии од утре

Гостиварпред 3 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 7 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 4 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 7 дена

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Пронајден хероин кај лице од гостиварско

Што, како, каде?!пред 2 недели

„ЈК Травел“ и „СН финансии“ од сега достапни и во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена