Поврзи се со нас

Гостивар

Совет Гостивар: Дебата за Планот за вработување во општината и буџетските пари

Објавено

на

Годишниот план за вработување во Општина Гостивар за 2023 година и кварталниот извештај за буџетот, кои беа на дневен ред на денешната седница на Советот, покренаа дебата. Од советничката група на ДУИ по овие прашања стигнаа негативни реакции, додека од локалната самоуправа-појаснувања и образложенија за потребата од одлуките.

„Вработувањата се најделикатна тема, и јас би им се заблагодарил на сите посветени пожарникари, административци. Но, не можеме да премолчиме една јавна тајна, а тоа е дека ако не си партиски војник, не може да се вработиш во општината. И, бараме да нема непотизам. Плус, со нови вработувања, во услови на ваква криза, само повеќе го оптоваруваме буџетот. Против сме овој план за вработување“, рече советникот од ДУИ,  Азиз Даути.

Секретарот на општината, Зоран Крајоски даде објаснување дека донесувањето на План за вработување како документ е законски обврзувачка обврска, додека исполнувањето зависи пред се‘ од финансиската состојба.

„Ние сме должни до Министерството да доставиме годишен План за вработување, со предвидувања да се пополнат местата што се испразнети според систематизацијата. Не мора да значи дека тоа ќе се исполни, тоа е проекција. Секако, исполнувањето е поврзано со финансиските средства и дали ќе се најдат луѓе со соодветни квалификации. Но, мора да се предвиди“, рече Крајоски.

Советничката од СДСМ, Рената Дуцеска пак, побара поголема внимателност при донесувањето на одлуки со оглед на актуелната криза.

„Секој од нас, како советник и заедно како Совет треба да внимаваме какви одлуки гласаме, имајќи ја предвид и економската и енергетската криза. Да не излезе пред граѓаните дека донесуваме неодговорни одлуки, кои би предизвикале непродуктивни трошоци“, рече Дуцеска.

За кварталниот извештај за буџетот од ДУИ посочија дека расте долгот на општината, а училиштата должат и покрај тоа што се исплаќаат дотации преку МОН. На тоа од Секторот за финансии одговорија дека долговите се поради тоа што општината има помали приходи, а повеќе расходи, дека се работи и инвестира и дека опозицијата треба да предлага нови извори на финансии.

Планот за вработување и кварталниот извештај за буџетот, на крај беа усвоени од Советот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 6 минути

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 43 минути

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 1 час

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 5 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 6 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 8 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 8 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 20 часа

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 23 часа

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 1 ден

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 1 ден

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Спортпред 1 ден

СП2022: Познати шест осминафинални двојки, се бараат уште две

Гостиварпред 6 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 2 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 7 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена