Поврзи се со нас

Вести

Совети за заштита од кражби и злоупотреба на лични и банкарски податоци

Објавено

на

Народна банка излезе со совети за заштита на електронските уреди со цел намалување на ризиците од кражба и злоупотреба на лични податоци и податоци за банкарски сметки. Советите ги пренесуваме во целост:

-Поставете лозинки и заклучете го екранот на вашиот компјутер , таблет или мобилен телефон така што вашата опрема нема да може да се користи од страна на трети лица.

-Не давајте дозвола за автоматски пристап (преку согласност за зачувување на корисничко име и лозинка) до страници или апликации со ваши доверливи информации (лични податоци и податоци од сметки на финансиски институции пред сè).

-Ажурирајте го вашиот оперативен систем и антивирусен софтвер на целата ваша опрема. Одржувајте го заштитниот ѕид (firewall) активен.

-Избегнувајте користење на јавна опрема (пр. компјутери), кога сакате да спроведувате банкарски трансакции или плаќања. А доколку морате, никогаш не дозволувајте меморирање на корисничкото име и лозинка за влез во електронско банкарство , како и на картичката со која плаќате он-лајн.

-Заштитете го вашиот уред, исклучете го Bluetooth во секое време, користете го освен кога ви треба, бидејќи е подложен на хакерски и сајбер напади. Хакерите користат специјализирани софтвери кој автоматски ги откриваат блиските уреди коишто имаат вклучен Bluetooth . -Хакерите потоа можат да ви испратат малициозен софтвер на вашиот уред, да ви испратат шпионски програми, и да ви украдат податоци од вашите текстуални пораки и апликации.

-Грижете се за својот уред, особено ако имате инсталирано дигитален паричник, што овозможува вршење на платежни трансакции (иако апликацијата за плаќање преку уредот е секако претходно заштитена со лозинка).

-Внимателно користете го и чувајте го на безбедно ОТП токенот доделен од банката за добивање еднократни лозинки за потврда на вашите е-трансакции.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

Левица: Билјана Ванковска собра 10.000 потписи за претседателската кандидатура

Здравје и убавинапред 9 часа

Промени во и околу очите кои укажуваат на проблеми со срцето

Македонијапред 10 часа

Во градежништвото најмногу слободни работни места

Македонијапред 11 часа

Извршителите не ја почитуваат одредбата за застареност на долговите

Гостиварпред 12 часа

Бочварски во Гостивар: Граѓаните заслужуваат подобри и модерни патишта кои исто време ќе бидат и во функција на бизнисот

Македонијапред 14 часа

„Ова е неприродна ситуација и сериозен проблем“ – Зибери за состојбата со личните документи

Македонијапред 15 часа

Заврши мерката „гарантирана цена“ – Најавени засилени инспекции, но се бара и совест од трговците

Гостиварпред 16 часа

Очекуваме автопатот од Коридор 8 да биде готов во 2027-ма, изјави Џафери

Гостиварпред 17 часа

Џафери најави средба со жителите на Бањица за нивните барања околу експропријацијата за автопатот

Гостиварпред 2 недели

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 3 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 5 дена

Објавен повик за невработени-По 6.000 евра грант за да си отворат бизнис

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена