Поврзи се со нас

Спорт

СП: Литванија ги шокираше Американците, Шпанија елиминирана од Канада

Објавено

на

Кошаркарите на Литванија го приредија најголемото изненадување во досегашниот тек на Светското првенство, нанесувајќи им го првиот пораз на САД со 110-104.

Литванија во четвртфиналето ќе игра против Србија, која денеска беше поуспешна од Доминиканската република со 112-79.

Пласман во четвртфиналето обезбеди и Италија со триумф над Порторико од 73-57, како и Летонија, која го завери пласманот меѓу осумте најдобри репрезентации со триумф над Бразил од 104-84.

Противник на Италија во четвртфиналето ќе биде САД, додека Летонија во својот прв настап на СП за пласман во полуфиналето ќе игра против Германија, која денеска ја совлада Словенија со 100-71 и остана единствената непоразена репрезентација на кошаркарскиот Мундијал.

Во последниот натпревар од денешната програма, Канада го совлада актуелниот светски првак Шпанија со 88-85 и во четвртфиналето ќе игра против Словенија, додека Шпанците ја завршија одбраната на титулата.

Четвртфиналните натпревари се на програмата во вторник и среда.

СП, четвртфинални двојки: Литванија – Србија, Италија – САД, Летонија – Германија, Канада – Словенија.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 3 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 3 недели

Во уникатната библиотека на гостиварецот Јанко Билбилоски: Ретки и први изданија, буквари, читанки, монографии…Полици кои сведочат за времиња, луѓе, настани

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена