fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Тамара на музички фестивал во Русија: Сакам Гостивар и Македонија да се гордеат со мене!

Објавено

на

  Единаесетгодишната Тамара Грујевска од Гостивар ги носи музиката и пеењето во срцето и веќе реди успеси на тоа поле. Минатата година учествуваше на три интернационални натпревари и фестивали кадешто освои највисоки награди: Прво место Лауреат прв степен на Фестивалот “Езерски Бисери” во Струга, Гран при на интернационалниот Фестивал “Звездички” во Прилеп и Гран при на Фестивалот “Шкољкице” во Нови Сад Србија со песната “Музиката во мене има дом” од авторите Борче Шабановски и Валентин Соклевски. Тамара деновиве патува за Русија, каако единствен преставник на Македонија на интернационалниот музички фестивал Golden Stars Rain. Ова беше повод да поразговараме со неа околу подготовките, очекувањата, плановите, желбите…

  Gostivarpress.mk: Ќе настапиш на меѓународен музички фестивал во Русија? Колку време се подготвуваш, опиши ни како течат подготовите, кои песни ќе ги изведеш…

  Тамара Грујевска: Да, ќе настапам на најголемиот и најквалитетниот фестивал кој воедно има и  натпреварувачки карактер,  во Владимир, Русија Golden Stars Rain, кој ќе се одржи од 31 јануари до 7 февруари 2022 год. Се подготвувам веќе два месеци работам на изведбата на песните I Have Nothing од Whitney Houston и Црно и Бело од Калиопи. Двете песни се прекрасни и едни од најтешките за изведба во живо. Исто така работам  и на сценскиот настап, кореографијата и движењата на сцена за да се биде совршено. За таа цел соработувам и со еден од најдобрите модни креатори од Македонија кој исто така е познат во светската модна сцена, почитуваниот  Златко Јованоски JZJ и на мое задоволство ќе носам негова креација изработена специјално за овој настап. На фестивалот ќе има навистина силна конкуренција од околу 150 натпреварувачи од целиот свет. Јас сум единствен претставник од Македонија. Ќе има полуфинална и финална вечер, потоа се доделуваат наградите. Верувам дека успешно ќе ја претставам Македонија. Сакам Гостивар и Македонија да се гордеат со мене.

  Gostivarpress.mk: Што за тебе значат вакви настапи на фестивали, манифестации?

  Тамара Грујевска: Самата покана да ја претставувам Македонија на овој фестивал за мене е големо достигнување и се надевам дека ќе ја оправдам довербата,фестивалите натпреварите за мене се многу важни бидејќи сите учества и освоени досегашни највисоки награди се доказ за мојот успех пред се и квалитетот кој го поседувам. Тоа е патот  по кој чекорам јас,во светот на музиката каде што има навистина многу квалитетни пејачи од повеќе земји.

  Gostivarpress.mk: Како се роди љубовта кон музиката и кои беа твоите почетоци?

  Тамара Грујевска: Потекнувам од музичко семејство и гените си го прават своето, моите почетоци се од 5 години со мојот прв настап на Фестивалот Јаболчиња со песната Пепелашка, потоа следуваа и повеќе песнички Прваче, Татковино, Светска звезда, Мојот сон, Лето, Мојата Барбика, и Малечка Самовила на Златно Славејче.

  Gostivarpress.mk: Иако имаш само 11 години, веќе е јасно дека музиката и пеењето ќе бидат твоја професија во животот. Кои ти се желбите и плановите?

  Тамара Грујевска: Музиката во мене има дом, веќе сум во светот на музиката, и моите планови се да настапувам на големи светски фестивали и натпревари, да освојам што повеќе награди но и да снимам повеќе свои песни и спотови. Сигурно да чекорам кон мојот прв албум. Мојата желба е да ја претставувам Македонија на детски Евросонг, кога ќе дојде време и да учествувам  на Мак Фест но и еден ден да ја претставувам Македонија на Евровизија, но тој пат ќе треба да се изоди со многу труд и вежбање. Би сакала да бидам  на врвот на македонската, балканската но и светската сцена, реално сакам да создадам повеќе албуми од еминентни автори, безброј награди и гостувања, сонувам еден ден  да бидам победник на Мак Фест, но и на други светски фестивали.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 3 часа

  Истражувања: Парите може да купат поквалитетен живот, но не и среќа

  Спортпред 4 часа

  Финале во Лигата на шампионите: Реал или Ливерпул, Анџелоти или Клоп?

  Македонијапред 8 часа

  ЗНМ и ССНМ бараат посебно одделение во ОЈО за заштита на новинарите

  Македонијапред 10 часа

  Внимателност заради силното невреме и можни опасни порои викендов, апел од ЦУК

  Гостиварпред 11 часа

  Генерацијата ‘68/‘72 од гимназијата во Гостивар прослави половина век од матура

  Македонијапред 12 часа

  Наталитетот зголемен во земјава, но природниот прираст и натаму негативен

  Спортпред 13 часа

  Во Леуново за првпат во Македонија ќе се одржи трка на терен со пречки „Leunovo OCR“

  Македонијапред 15 часа

  Можно е поскапување на струјата за 10% од јули

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец пријавил дека бил нападнат во фабрика од колега

  Гостиварпред 1 ден

  Ковачевски: Патот Маврови Анови-Жировница е највредниот инфраструктурен зафат во општината Маврово Ростуше

  Македонијапред 1 ден

  Црвенковски: Потпишувањето Договор за пријателство со Бугарија со таква содржина беше голема грешка

  Гостиварпред 1 ден

  Врачени признанија за особен придонес во работата на ХЕС „Маврово“

  Гостиварпред 1 ден

  Пријавена кражба на автомобил паркиран на улица во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Гостиварпред 2 недели

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 2 недели

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 1 недела

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Гостиварпред 1 недела

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 2 недели

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 1 недела

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Вестипред 2 недели

  Влезниците за КК Гостивар – МЗТ Скопје пуштени во продажба, по иницијатива на поддржувачи на КК Гостивар

  Животпред 1 недела

  ИНТЕРВЈУ со Д-р Виолета Зафировска Николовска, специјалист по семејна медицина

  Гостиварпред 2 недели

  Жена физички нападнала три жени во бутик во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 недели

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 3 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена