Поврзи се со нас

Вести

Почна изградбата на 180.000 станови во областите во Турција тешко погодени во земјотресите

Објавено

на

Почна изградбата на 180.000 станови во областите на југоисточна Турција тешко погодени од разорните земјотреси во февруари. Ова денеска го соопшти министерот за животна средина, урбанистичко планирање и климатски промени Мехмет Јозхасеки, цитиран од државната телевизија ТРТ-Хабер.

Тој додаде дека во моментов се работи на проекти за изградба на уште 140.000 куќи.

Јозхасеки истакна дека главен приоритет на новата влада е „нормализирање на животот“ во 11-те окрузи погодени од земјотресите на 6 февруари.

Во земјотресите со јачина од 7,6 и 7,7 степени според Рихтер на 6 февруари загинаа повеќе од 50 илјади луѓе, а милиони останаа без покрив над главата во јужна Турција.

„Наша цел е да ги сместиме нашите граѓани во нивните нови и безбедни домови што е можно поскоро. Немаме време за одмор. Во таа насока, започнавме со изградба на околу 180 илјади станови во единаесетте области погодени од земјотресите. Од овие домови 120.389 ги гради ТОКИ (Управа за развој на домување на Турција), 21.921 компанијата „Емлак Конут“ и 37.129 рурални куќи ги гради Генералниот директорат за градежни работи“, рече Јозхасеки.

Во моментов, посочи тој, се подготвуваат проекти за уште 139.561 куќа. На овој начин до крајот на годинава ќе завршиме 319 илјади станбени единици и на нашите граѓани ќе им обезбедиме безбедни домови.

Министерот додаде дека најмногу куќи ќе се градат во областа Хатај, која буквално беше срамнета со земја при земјотресите.

Се планира новите згради да бидат релативно ниски

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 10 часа

Внимавајте кога подгревате одредена храна, можни се опасности

Македонијапред 12 часа

Итна набавка на лекот „фезго“, јавно побара пациентка со канцер

Гостиварпред 13 часа

Гостиварецот Златко Панзов добитник на наградата „Драги“ за најдобар книжевен превод

Гостиварпред 14 часа

Хуманитарното здружение „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар ќе ги субвенционира еднодневните екскурзии на ученици во социјален ризик

Гостиварпред 15 часа

41 годишник нападнат од куче скитник на улица во Гостивар

Македонијапред 16 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Вестипред 16 часа

Англија забрани пластичен прибор за јадење и чинии за еднократна употреба

Гостиварпред 18 часа

Трагична несреќа на патарина во Гостивар, загина 18 годишно момче

Гостиварпред 18 часа

Детска недела во градинките во Гостивар со работилници, музика, игри, посети

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена