Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Тиква – кралица на есента со импресивни придобивки за здравјето

Објавено

на

  Тиквата е исклучително вкусна храна која има бројни здравствени придобивки. Иако луѓето најчесто ја сметаат за зеленчук, таа е овошје. Сепак, нутритивно повеќе е слична на зеленчукот отколку на овошјето.

  Богата е со витамин А

  Парче варена тиква од 245 грама содржи 49 калории, 0,2 грама маснотии, 2 грама протеини, 12 грама јаглени хидрати, 3 грама влакна и многу витамин А. Содржи и голем број други витамини и минерали: витамин Ц, калиум, манган, витамин Б2, витамин Е и железо.

  Богата е со антиоксиданси

  Слободните радикали се молекули формирани од метаболички процес во телото. Иако се многу нестабилни, тие имаат корисни улоги, како што се уништување на штетни бактерии. Сепак, прекумерниот број на слободни радикали во телото создава оксидативен стрес, кој е поврзан со хронични заболувања, вклучувајќи срцеви заболувања и рак.

  Тиквите содржат антиоксиданси како што се алфа-каротин, бета-каротен и бета-криптоксантин. Тие можат да ги неутрализираат слободните радикали и да ги спречат да ги оштетат клетките.

  Го зајакнува имунитетот

  Благодарение на претходно споменатата содржина на витамини и минерали, тиквата го зајакнува имунолошкиот систем. Прво, има висока содржина на бета-каротин, кој вашето тело го претвора во витамин А. Студиите покажуваат дека витаминот А може да го зајакне имунолошкиот систем и да помогне во борбата против инфекциите.

  Тиквата е исто така богата со витамин Ц, за кој се покажа дека го зголемува производството на бели крвни клетки, им помага на имунолошките клетки да работат поефикасно и го забрзуваат заздравувањето на раните.

  Во прилог на двата витамини споменати погоре, тиквата е исто така добар извор на витамин Е, железо и фолна киселина  за кои исто така му помагаат на имунолошкиот систем.

  Го штити видот

  Видот се намалува со возраста, а тиквата има голем број на хранливи материи што можат да го зачуваат. На неколку истражувања покажано е дека луѓето со поголем внес на бета-каротин имале значително помал ризик од катаракта, честа причина за слепило. Тиквата е исто така еден од најдобрите извори на лутеин и зеаксантин, две соединенија поврзани со помал ризик од макуларна дегенерација поврзана со возраста и катаракта.

  Покрај тоа, содржи цврсти количини на витамини Ц и Е, кои дејствуваат како антиоксиданси и можат да ги спречат слободните радикали да ги оштетат вашите очни клетки.

  Помага при слабеење

  Иако е нутритивно богата, тиквата има малку калории, што значи дека помага при слабеење. Се состои од 94 проценти вода и е богат со растителни влакна, што може да помогне да се потисне апетитот.

  Придонесува за здравјето на срцето

  Тиквата е богата со калиум, витамин Ц и влакна, а сето погоре има корисен ефект врз срцето. На пример, луѓето со поголем внес на калиум имаат помал крвен притисок и намален ризик од мозочен удар.

  Добра е за кожата

  Тиквата е храна што е исклучително пријатна за кожата. Истражувањата покажуваат дека каротеноидите како бета-каротин можат да дејствуваат како природна заштита од сонце.

  Како што прочитавте, тиквата е богата со витамин Ц, а тој е неопходен и за здрава кожа. Овој витамин е потребен за да произведе колаген, протеин кој ја одржува вашата кожа силна и здрава.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Анкета

  Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 7 часа

  Алтернатива одлучи, ќе биде дел од Владата и парламентарното мнозинство

  Гостиварпред 10 часа

  Гостиварец го нападнал својот татко, зачести семејното насилство во Гостивар

  Македонијапред 11 часа

  Истражување за ефикасноста на антиковид вакцините во Македонија

  Гостиварпред 13 часа

  Нови 342 случаи на корона во земјава од 2.349 тестирања, во Гостивар 2

  Гостиварпред 14 часа

  Види ја личноста, не попреченоста! Гостивар во чест на Светскиот ден на лицата со посебни потреби

  Македонијапред 15 часа

  8 декември неработен ден за сите граѓани

  Македонијапред 16 часа

  Замрзнати цените на лебот, маслото, млекото, месото…

  Здравје и убавинапред 19 часа

  Пет намирници од кои се плашат вирусите

  Македонијапред 19 часа

  Сообраќајот се одвива по претежно влажни коловози

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Пуштањето брада може да биде корисно за машкото здравје

  Гостиварпред 1 ден

  За неколку часа во Гостивар казнети 11 пешаци

  Гостиварпред 1 ден

  Без дозвола изградил три ката на станбена зграда, ОЈО Гостивар поднесе обвинение

  Гостиварпред 1 ден

  Нов случај на семејно насилство во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

  Гостиварпред 1 недела

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 2 недели

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 2 недели

  Обвинителот пукал во воздух за да се спаси, ЈО со детали за случајот во гостиварско Чегране

  Гостиварпред 2 недели

  Државата да ни обезбеди домови, бараат семејствата од изгорените бараки во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Изгореа бараките спроти техничкото училиште во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Излезе од печат тријазичната збирка „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови“

  Гостиварпред 3 дена

  „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

  Гостиварпред 1 недела

  Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Вестипред 2 недели

  Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

  Гостиварпред 2 недели

  Обид за убиство на јавен обвинител во гостиварско Чегране

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!