Поврзи се со нас

Гостивар

Вечерва во Гостивар се крева завесата на Театарскиот фестивал Отело, влезот е бесплатен

Објавено

на

Со претставата „Библиотека на бесконечност“ во изведба на Државниот театар Анкара, Турција, вечерва во Гостивар почнува шестото издание на Меѓународниот театарски фестивал „Отело“. Фестивалот ќе трае до 17 септември (сабота), а на сцената на Центарот за култура АСНОМ ќе бидат поставени шест драмски претстави од театарски ансамбли од земјава, Албанија, Бугарија, Турција и Косово од различни жанрови.

„Преку „Отело“ целиме да овозможиме гостиварци да почувствуваат театарска радост, се трудиме да донесеме квалитетни претстави, со докажани актерски екипи. Нашата намера е едноставно да ја донесеме театарската магија овде во Гостивар, да бидеме мост што ги поврзува уметниците и публиката“, рече на денешната прес конференција Берат Салиу, продуцент на фестивалот.

Арѓенд Хасани, директор на манифестацијата потсети дека како и секоја година, фестивалот ќе се заокружи со доделување на награди за: најдобра претстава, режисер, актер и актерка, за што изборот ќе го направи повеќечлено стручно жири.

Меѓународниот театарскиот фестивал „Отело“ се реализира со поддршка на Министерството за култура, Општина Гостивар, Центарот за култура и спонзори.

Сите претстави започнуваат во 20 часот и влезот за публиката е бесплатен.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена