Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Внимавајте кога подгревате одредена храна, можни се опасности

Објавено

на

Готвењето со остатоци од храна е одличен начин за заштеда на пари, но и за намалување на отпадот од храна – што е светски проблем. Сепак, важно е да се знае дека подгревањето јадења од претходните денови носи одредени опасности.

Под готварскиот назив „Синдром на пржен ориз“, на пр., се крие опасноста од труење што настанува кога се подгреваат и јадат суви оброци, со состојки како компири, тестенини и ориз. Овој вид храна може да ја има бактеријата „Bacillus cereus“, којашто станува штетна и отровна кога јадењето се подгрева, па се остава на собна температура предолго, пренесува „Мирор“.

Џон Кунг, професионален готвач од Детроит, САД, има 1,7 милиони следачи на неговиот Тикток-канал, каде што ги споделува своите рецепти и совети за готвење. Тој вели дека секогаш треба да ги имаме опасностите предвид.

„Правилото „40, 140, 4“… Значи дека ако оставите храна подолго на температура меѓу 40 и 140 Фаренхајти (4 до 60 Целзиуови степени, б.п.) – повеќе од четири часа, веќе тоа јадење треба да го избегнувате. Ова е практика којашто им се препорачува и на рестораните за да се одржи безбедноста на храната“, вели Кунг.

Прашан – дали храната треба да се олади пред да се стави во фрижидер, Кунг одговори дека денешните фрижидери всушност се способни да се справат и со жешка храна.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 33 минути

Сообраќајна акција насочена кон мотоциклистите, во Гостивар 22 казни

Македонијапред 1 час

Составот на новата влада ќе биде доставен во Собрание во вторник

Гостиварпред 2 часа

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Македонијапред 3 часа

МОН препорача скратени часови и проветрување на училниците поради жешкото време

Гостиварпред 3 часа

Метео аларм за нестабилно време со порој и грмежи во четврток и петок

Гостиварпред 4 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Тешко повреден малолетен пешак во Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Продажбата на курбани во Гостивар дозволена само на Сточниот пазар во Фазанерија

Регионпред 7 часа

Поради топлотниот бран затворени училишта и градинки во Грција

Гостиварпред 4 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена