Поврзи се со нас

Занимливости

Во САД се планира изградба на пустинска еко-футуристичка метропола – ТЕЛОСА

Објавено

на

  Во блиска иднина во САД, се планира изградба на пустинска еко-футуристичка метропола ТЕЛОСА. Овој проект за изградба на еко-градот Телос ќе бара инвестиции во вредност од речиси 400 милијарди долари и во неа ќе можат да живеат пет милиони жители.

  Поранешниот извршен директор на популарниот синџир продавници Волмарт, Марк Лаур, откри планови за изградба на нов град во пустината, кој ќе биде еколошки, отпорен на суша и каде што сите удобности и придружни објекти ќе бидат на 15 минути оддалеченост од секој дом.

  Познат како „15-минутен град“, планот е жителите да стигнат од својот дом на работа, училиште и други објекти во градот во рок од 15 минути.

  Лор го опиша градот како „нов модел на општество“ и градот треба да има поинаква, „транспарентна“ администрација во која граѓаните ќе учествуваат во донесување одлуки и управување со буџетот, поради што е именуван по грчкиот збор за „повисока цел “ – Телос. (Термин што го користи филозофот Аристотел за да опише вродена или повисока цел).

  Така, „новиот модел на општество“ ќе вклучува заедничка сопственост на земјиште и градот ќе биде „најотворениот, праведен и најинклузивен“ во светот, изјави Лор.

  Урбанистите сега размислуваат за локации во пустината Аризона, Ајдахо, Невада, Јута, Тексас и Апалачи и се надеваат дека наскоро ќе можат да дадат конкретни предлози до властите.

  Во првата фаза на изградба, која ќе чини околу 25 милијарди долари, првите 50.000 жители би можеле да се преселат во градот до 2030 година.  Планерите се надеваат дека ќе добијат средства за изградба на градот од федерални и државни грантови, фондови за развој и приватни инвеститори.

  Планот е да се изградат складишта за вода, фарми и енергетски ефикасни покриви, а возилата што трошат фосилни горива нема да бидат дозволени.

  Објавата беше придружена со серија илустрации на Бјарка Ингелс Груп (БИГ), архитектонска фирма ангажирана да го оживее утопискиот сон на милијардерот. На сликите се прикажани станбени згради покриени со зеленило и имагинарни жители кои уживаат во изобилството на отворен простор. Со забранети возила за фосилни горива во градот, се замислуваат автономни возила да се движат по сончеви улици заедно со скутери и пешаци.

  Има Облакодер, Еквитимистичка кула која е опишана како „светилник за градот“. Зградата би имала складиште за вода, аеропонска фарма и фотоволтаичен покрив за производство на енергија, кои му овозможуваат „да споделува и дистрибуира се што произведува“.

  Телос треба да биде замислен како комбинација на живописен и разновиден Њујорк и ефикасен, безбеден и чист Токио со социјални услуги и систем за управување во Стокхолм.

   

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 3 часа

  Баровите и дискотеките може да работат, од 15 ноември нови правила за влез во локали

  Локални избори 2021пред 5 часа

  Бејта во придружба на Филипче во посета на Дутлок: Поддршка од Владата за проектите во Гостивар

  Вестипред 7 часа

  Повик за десет стипендии за 2021/2022 година на Политехничкиот универзитет во Италија

  Локални избори 2021пред 9 часа

  Алтернатива ја потврди поддршката на коалициските кандидати во Гостивар, Врапчиште и уште 5 други општини

  Македонијапред 10 часа

  Нови 511 позитивни на корона, 10 смртни случаи

  Гостиварпред 11 часа

  Во Гостивар приведено лице заради нарушување на ЈРМ

  Гостиварпред 13 часа

  Пораст на бројот на заразени со коронавирус во земјава, во Гостивар мирно

  Гостиварпред 13 часа

  Нападнат и ограбен малолетник на улица во Гостивар

  Македонијапред 15 часа

  Зимското сметање на времето почнува во предизборната ноќ меѓу 30 и 31 октомври

  Здравје и убавинапред 16 часа

  Пет намирници за подобра меморија

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Неколку свети за побистар ум

  Локални избори 2021пред 1 ден

  „На Ахмети му посакувам успешна пензија за месец-два“ – рече Таравари

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Бејта заедно со Нуредини и Бочварски во посета на Циглана

  Вестипред 2 недели

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 3 дена

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Локални избори 2021пред 3 дена

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 1 недела

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Гостиварпред 4 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Локални избори 2021пред 3 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 9 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!