Поврзи се со нас

Македонија

Во Тетово за шест месеци пајак-службата подигнала 2382 непрописно паркирани возила

Објавено

на

Од јануари до јуни 2023 година СВР Тетово бележи 2964 прекршоци кои се однесувале на непрописно паркирање, а кои биле соодветно заокружени со 1491 платен налог, 755 барања за поведување прекршочна постапка и 1473 опомени. Покрај ова, во координација со тетовската локална самоуправа, со пајак-службата во првото полугодие од годинава подигнати се 2382 непрописно односно погрешно паркирани возила.

Секторот за внатрешни работи Тетово и во наредниот период ќе продолжи со конкретна соработка со сите локални самоуправи на подрачјето, не само на сообраќаен план, туку и за реализација на други секојдневни потреби и проблеми од интерес на граѓаните, превентивни, информативни, едукативни итн., информира Марјан Јосифоски, портпарол на СВР Тетово.

Законски детерминираната соработка на СВР Тетово и локалните самоуправи на подрачјето, во изминатите шест месеци била реализирана и во рамки одобренијата за измена на сообраќаен режим.

-До СВР Тетово биле поднесени 14 барања за добивање согласност за измена на сообраќајниот режим, од кои само едно не е позитивно одговорено, бидејќи целосно не биле исполнети законските услови за тоа, а кое се однесувало за зонско паркирање на улицата „Видое Смилевски-Бато“ во Тетово. Во шесте месеци, исто така, до СВР Тетово, односно Полициската станица Тетово, на барање од локалната самоуправа биле дадени 23 асистенции, додека поради непочитување на законските одредби во врска со определениот рок за поднесување на барањата, три асистенции не се одобрени, информираше Јосифоски.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 7 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 8 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 10 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 12 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 13 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 14 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 15 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 16 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 17 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена